Zalety systemów rynnowych z PCV

Każdy budynek wymaga zastosowania systemu rynnowego, który odprowadzi wodę deszczową z dachu w wyznaczone miejsca. Brak prawidłowo działających rynien może doprowadzić do przenikania wody do wnętrza budynku, a co za tym idzie, do rozwoju grzybów i niszczenia konstrukcji obiektu. W sklepach znajdziesz wiele różnego typu akcesoriów do odwadniania dachów. Jakie wybrać do swojego domu?
Prawidłowo działający system rynnowy odprowadza nadmiar wody deszczowej w wydajny sposób, a wszystkie jego elementy są szczelne. Rynny mogą być wykonane z różnych materiałów. Przez wiele lat były one produkowane głównie z blachy ocynkowanej, ale obecnie można kupić rury i akcesoria do ich łączenia stworzone z polichlorku winylu czyli PCV. Czy ten materiał sprawdza się na dachach?
Jakie są zalety rynien z PCV?
Poprosiliśmy fachowca, aby opowiedział nam, czemu warto wybrać orynnowanie wykonanie właśnie z tego tworzywa. Pracownik firmy Scala Plastics Poland SP. Z O. O. wyjaśnia, że rynny zrobione z polichlorku winylu mają wiele zalet, które sprawiają, że jest to popularne rozwiązanie na dachach wielu domów jednorodzinnych oraz bloków. Jakie to atuty?
Tym, co jest najistotniejsze dla większości właścicieli budynków, jest duża wytrzymałość, którą wykazują produkty z PCV. Są niezwykle odporne na uderzenie i zadrapania, np. gałęziami. Bardzo ciężko uszkodzić taką rynnę, a nawet jeśli zostałaby zadrapana, rysa pozostanie praktycznie niewidoczna. Tworzywo PCV, z jakiego wytwarza się systemy odwadniające, jest barwione w masie. Oznacza to, że cała rynna jest w tym samym kolorze, a nie tylko jej wierzchnia powłoka, co przekłada się na małe ryzyko odbarwienia.
Rynny plastikowe są bardzo gładkie, co oznacza, że szybciej i wydajniej odprowadzają wodę. PCV to materiał o bardzo niskim współczynniku chropowatości, dlatego tak dobrze sprawdza się, jako materiał na orynnowanie. Jest również w pełni odporny na korozję, w przeciwieństwie do swoich metalowych odpowiedników.
Czy rynny plastikowe mają wady?
Jedyną wadą rynien wykonanych z plastiku jest ich dość duża rozszerzalność cieplna. Zmiana wymiarów pod wpływem ciepła może powodować rozszczelnienia lub konieczność stosowania dodatkowych akcesoriów zabezpieczających połączenia. Nie warto jednak obawiać się tej właściwości tworzywa, ponieważ nowoczesne systemy rynnowe z PCV są wyposażone w takie złącza, które kompensują zmiany wymiarów. Jeśli rynna zostanie prawidłowo zamontowana, nie ma obawy, że rozszczelni się z powodu zmiany temperatury.
Systemy rynnowe wykonane z polichlorku winylu są coraz częściej spotykane, ponieważ ich montaż jest stosunkowo łatwy, są tańsze niż metalowe odpowiedniki oraz występują w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Można więc wybrać model, który idealnie współgra z elewacją budynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Desa Dzieła Sztuki i Antyki Sp. z o.o.
Antyki, dzieła sztuki woj. pomorskie81-395 Gdynia, Antoniego Abrahama 54
-
Szkółka Drzew i Krzewów Owocowych Karolina Wyrzykowska
Szkółki drzew, krzewów woj. dolnośląskie59-220 Legnica, Myśliwska 4