Leki i suplementy diety wspomagające wzrok

Środki apteczne, które rzeczywiście poprawiają komfort widzenia

Wiele osób po osiągnięciu pewnego wieku zaczyna się zastanawiać, czy istnieje jakiś sposób na to, żeby móc wzmocnić swój wzrok. Niestety wraz z wiekiem u dużej ilości osób zaczyna dochodzić do tego, że ich wzrok zaczyna się pogarszać, często także od razu zaczynają szukać w aptekach skutecznych leków i suplementów, które pozwolą im sobie z odczuwanymi objawami poradzić. Na szczęście obecnie w aptekach faktycznie istnieje dużo rodzajów leków oraz  przede wszystkim suplementów diety, które dzięki zawieraniu w sobie luteiny oraz różnego rodzaju witamin mogą mieć istotny wpływ na polepszenie naszego wzroku. W artykule dokładniej opisujemy, jak działają preparaty poprawiające wzrok oraz co znajduje się w ich składzie.

Dlaczego wraz z wiekiem dochodzi do pogorszenia wzroku?

Wraz z upływem lat, zaczyna się także oczywiście starzeć nasz organizm. Pogarsza się także sposób jego działania. Pogarsza się nasza percepcja, nasza ruchliwość, ale także nasz wzrok. Najczęstszą przyczyną pogarszania się u człowieka wraz z wiekiem widzenia jest pogłębiające się zwyrodnienie plamki żółtej, czyli tzw. AMD. Proces ten rozpoczyna się już w okolicach 50. roku życia. Może mu sprzyjać wiele różnego typu dolegliwości, takich jak miażdżyca i nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Na nasz wzrok nie ma też zbyt dobrego wpływu praca przed komputerem, częste wystawianie oczu na działanie promieni słonecznych oraz palenie tytoniu. Niestety, póki co nie istnieje jeszcze żadna skuteczna metoda leczenia wad zwyrodnieniowych, ale za to w aptekach dostępne są różnego rodzaju leki i suplementy na poprawę wzroku, które zapewniają doskonałą profilaktykę i umożliwiają znaczne opóźnienie powstawania zmian w plamce żółtej.

Jak działają leki i suplementy wspomagające wzrok?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Aptekawsieci.pl: Dostępne w aptekach środki farmakologiczne, które zostały stworzone z myślą o naszych oczach mają za zadanie przede wszystkim dostarczenie odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych, których działanie jest bezpośrednio powiązane z naszym wzrokiem. Najważniejszym składnikiem we wszystkich tego typu suplementach jest jednak luteina, czyli syntetyzowany przez rośliny związek organiczny, który jest niezbędny do utrzymania prawidłowej ostrości widzenia oraz zapobiega powstawaniu zmian zwyrodnieniowych plamki żółtej. Luteina naturalnie jest obecna przede wszystkim w zielonych liściach warzyw, m.in. w szpinaku, oraz w żółtych i pomarańczowych warzywach i w owocach. Łatwiej jest ją jednak dostarczyć do organizmu w suplementach diety.

Dzienna dawka luteiny wynosi od 6 do 15 mg na dobę. Już taka ilość jest w stanie skutecznie zapobiegać powstawaniu chorób oczu. Co bardzo ważne według przeprowadzonych badań luteina lepiej jest wchłaniana przez organizm w obecności tłuszczu. Przedawkowanie luteiny jest w zasadzie niemożliwe, ale jeżeli organizm będzie jej miał dostarczone za dużo, może to poskutkować nieco ciemniejszym odcieniem skóry. Najlepsze rezultaty daje połączenie w lekach na poprawę wzroku działania luteiny z zeaksantyną w proporcji 5:1.

Jakie są najważniejsze składniki preparatów wspomagających wzrok?

Oprócz wspomnianej przez naszego rozmówcę luteiny, w dostępnych w aptekach preparatach mających za zadanie wspomóc działanie oczu i wzmocnić nasz wzrok znajduje się także wiele witamin. Przede wszystkim witaminy A, E i C. One również wspomagają prawidłowe, czyli ostre widzenie. Witaminy A i E często z resztą są nazywane witaminami na oczy. Istotne dla oczu są również minerały, przede wszystkim cynk i selen. Ich dostarczenie do organizmu pozwala na opóźnienie pogorszenia widzenia w wyniku starzenia i również zapobiega powstawaniu zmian zwyrodnieniowych plamki żółtej.  Żeby wspomóc przyjmowanie wszystkich wskazanych wyżej substancji, konieczne jest również dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości kwasów omega-3.

Materiał partnera