Dlaczego warto korzystać z usług biura rachunkowego przy rozliczaniu podatków VAT?

O VAT, czyli podatku od towarów i usług, słyszał zapewne każdy, choć nie każdy wie, czym on tak naprawdę jest. Z tej grupy wyłamują się przedsiębiorcy, dla których podatek VAT jest codziennością i na których ciąży obowiązek rozliczania się z niego. Część z nich, szczególnie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, podejmuje się samodzielnego rozliczania swoich zobowiązań wobec państwa – alternatywą jest zlecenie tego zadania zewnętrznemu biuru rachunkowemu. Dlaczego warto skorzystać z tej usługi?

Oszczędność czasu i pieniędzy

Podstawowym powodem, dla którego skorzystanie z usług biura rachunkowego jest bardzo dobrym rozwiązaniem – zarówno dla jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i dla większych firm i spółek – jest duża oszczędność, jeśli chodzi o czas i pieniądze. Prowadzenie ksiąg rachunkowych własnego przedsiębiorstwa nawet w formie uproszczonej to praca zajmująca sporą część naszego czasu. A jak głosi stare przysłowie, czas to pieniądz – jeśli skupimy się na zadaniach nieprzynoszących nam żadnego zysku, nie zarobimy. Godziny spędzone nad rozliczeniami można spożytkować znacznie lepiej na pomnażaniu własnego kapitału – szczególnie jeśli prowadzimy firmę, w której jesteśmy jedynymi zatrudnionymi pracownikami. Usługi księgowe są tańsze niż nasz czas, a więc tak czy inaczej, korzystając z nich, zyskujemy.

Nie musimy znać prawa

Rozliczenie podatków wymaga nie tylko czasu, ale i odpowiedniej wiedzy i umiejętności – żeby je nabyć również niejako potrzebujemy dużo czasu.

Należy pamiętać, że ordynacja podatkowa, czyli ustawa regulująca polskie prawo podatkowe, niemal każdego roku przechodzi pewne drobne zmiany – wspomina przedstawiciel biura rachunkowego Dom Podatków.

O zmianach tych można co prawda dowiedzieć się, studiując specjalistyczne opracowania, jednak dużo wygodniejszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zlecenie rozliczeń wykwalifikowanemu księgowemu, posiadającemu aktualną wiedzę na temat prawa podatkowego.

Większe bezpieczeństwo naszej firmy

Poza wiedzą i umiejętnościami rozliczenie podatków wymaga cech takich jak rzetelność czy skrupulatność – tylko mając je, można dopełnić wszystkich formalności bez popełniania przy tym błędów. Jako przedsiębiorcy na pewno potrafimy myśleć przyszłościowo, jednak czy przywiązujemy wagę do najdrobniejszych szczegółów? Czy potrafimy wyłapywać błędy? Te pytania powinniśmy sobie zadać zanim samodzielnie przystąpimy do rozliczenia podatku VAT. Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług biura rachunkowego. Pamiętajmy, że nawet drobne błędy w dokumentach mogą pociągać za sobą poważne konsekwencje finansowe.

Materiał partnera