Carport wiata solarna dla auta

Carport – wiata solarna dla auta

Instalacje fotowoltaiczne na prywatnych posesjach są coraz bardziej popularne. Zapewniają realną obniżkę kosztów energii i ogrzewania, są oznaką troski o środowisko naturalne. Rodzajów mikroinstalacji jest wiele, choć nadal najczęściej specjalistyczne firmy wykonują systemy paneli na dachach budynków. Użytkownicy chętnie decydują się na takie rozwiązania również na innych powierzchniach, instalując np. wiaty fotowoltaiczne. Sprawdź dlaczego!

Co to jest wiata solarna dla auta?

Solarny carport jest sposobem na wykonanie zadaszenia, które ma służyć do przykrycia miejsc parkingowych dla samochodów. Na ogół wiata taka, przeznaczona na jeden samochód, liczy 3 metry szerokości oraz od 4 do 5 metrów długości. Jeśli ma ona zapewnić miejsce na dwa pojazdy, warto wybrać konstrukcję o szerokości około 5 – 6 metrów.

Specjalistyczne firmy zajmujące się montażem wiat, takie jak Remor S.A., wskazują, że wiata jest budowana jako odrębna instalacja, co wynika z konieczności zapewnienia odpowiedniej powierzchni dla paneli oraz zadbania o właściwą wytrzymałość dachu. Jest ona na ogół wykonana z aluminium, ale również ze stali walcowanej, która jest lżejsza i mocniejsza. Nowoczesne materiały konstrukcyjne pozwalają na wybór optymalnego kształtu wiaty, odpowiadającego indywidualnym oczekiwaniom użytkownika.

Co ważne, możliwe jest skorzystanie z gotowych zestawów modułowych, niezwykle prostych w montażu. Jej ulokowania na posesji wymaga jedynie umożliwić instalację oraz swobodny dojazd samochodu, np. drogi dojazdowej. Należy tu zadbać w szczególności o orientację dachu w stosunku do ruchu słońca po nieboskłonie i przemyślane nachylenie modułów PV. To gwarantuje optymalną ekspozycję paneli na światło słoneczne oraz maksymalizację produkcję energii elektrycznej.

Zalety samochodowej wiaty solarnej

Wiaty solarne dla samochodów mają na tyle duże wymiary, że umożliwiają swobodne parkowanie. Nie wymagają dodatkowej przestrzeni, a właściwie zaprojektowane i wykonane, umożliwiają obniżenie kosztów oraz czasu niezbędnego na usunięcie śniegu. Gwarantują one bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni niż typowe fotowoltaiczne instalacje naziemne.

Wiaty te są doskonałym sposobem na zabezpieczenie samochodu przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. W okresie letnim możliwe jest zmniejszenie wydatków na klimatyzację pojazdu, z uwagi na pozostawianie go w zacienionym miejscu. Wiaty solarne pozwalają ponadto na gromadzenie i wykorzystanie wody deszczowej, np. do podlewania okolicznych terenów zielonych.

Materiał partnera