uprawa soi

Czy uprawa soi jest opłacalna?

Mimo, że do tej pory soja w naszym kraju nie była zbyt popularna, w tym momencie zyskuje coraz więcej zwolenników. Zaletami uprawy tej rośliny jest możliwość stosowania jej jako przerywnika płodozmianu zbożowego i łatwość jej agrotechniki. Wiele osób stawia sobie jednak pytanie – czy uprawa soi jest opłacalna? W poniższym artykule odpowiadamy na to pytanie.

Coraz popularniejsza uprawa soi w Polsce

Coraz więcej osób docenia walory soi, która wykorzystywana jest zarówno w żywieniu zwierząt, jak i ludzi. Mimo, że w Polsce jest nadal zbyt mało firm specjalizujących się w jej obrabianiu, jej uprawa zyskuje coraz więcej zwolenników. Wielu rolników ma szansę otrzymania dopłat do roślin strączkowych, stąd mimo dużych wymagań termicznych, wielu rolników podejmuje próbę zarobienia na jej uprawie. Do tej pory najbardziej egzotycznym zbożem na polskich polach była kukurydza. Aby soja dobrze rosła i zapewniła zarobek, należy zatroszczyć się o odpowiednie warunki do jej uprawy, jak również doskonałe odchwaszczenie plantacji (wrogiem soi są m.in. komosa biała czy szarłat szorstki). Ogólnie rzecz biorąc, uprawa soi, nawet w polskich warunkach klimatycznych, nie jest skomplikowana.

Uprawa soi – o czym należy pamiętać?

Soja lubi ciepło, dlatego do jej uprawy w rodzimych warunkach należy wybrać wczesne odmiany. Zasiać ją można na większości gleb, poza podmokłymi, kwaśnymi i zlewnymi. Soi nie powinno się uprawiać częściej niż co 4 lata na tym samym polu. Najlepszym miejscem pod jej uprawę będą żyzne gleby kompleksu pszennego. Pole pod jej uprawę należy starannie przygotować. Soja nie wymaga wysokiego nawożenia. Wiele praktycznych informacji odnośnie uprawy soi można znaleźć na dedykowanych portalach, chociażby Polska Soja. Do podjęcia ostatecznej decyzji o uprawie soi potrzebujemy już jedynie odpowiedzi na nurtujące wszystkich pytanie – czy to się opłaca?

Czy uprawa soi jest opłacalna?

Odpowiadając od razu na pytanie – uprawa so jest w Polsce opłacalna, nawet jeśli nie otrzymamy dopłat do roślin strączkowych. Podstawowy zysk z uprawy tej rośliny wynika bezpośrednio z produkcji jej ziaren, jednak dzięki niej zyskujemy również dodatkowe korzyści ekonomiczne. Poprawie ulega struktura naszej gleby i wzrastają plony roślin następczych. Same dodatkowe korzyści z jednego hektara mogą nam przynieść ok. 800 złotych. Ogólna opłacalność uprawy soi zależy od dobrego przygotowania gleby, czyli przede wszystkim odchwaszczenia i pogody. Biorąc pod uwagę koszty produkcji, z 3 ton soi na hektara możemy uzyskać bez dopłat ok. 1100 zł zysku.

Materiał partnera