Rodzaje materiałów opałowych

Budując dom stajemy przed szeregiem mniejszych i większych decyzji. Jedną z nich jest wybór sposobu ogrzewania budynku, a co za tym idzie wybór odpowiedniego pieca grzewczego dostosowanego do preferowanego materiału opałowego. Warto wybrać taki materiał opałowy, który będzie rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, wygodnym
 i przyjaznym dla środowiska.

Jaki materiał opałowy wybrać?

Ogrzewanie domu stanowi około 40% całości kosztów rocznego utrzymania domu.
W zależności od wybranego materiału opałowego koszt ten może się znacząco zmniejszyć lub zwiększyć. Warto więc wybierać rozwiązania ekonomiczne. Idealnie wpisuje się w to ekogroszek, czyli najpopularniejszy materiał opałowy. Jako materiał opałowy ekogroszek niesie ze sobą szereg korzyści, należą do nich:

  • Ekogroszek to najtańsze ekologiczne paliwo.
  • Dzięki ekologicznym kotłom 5-klasy, spalanie ekogroszku to duża oszczędność oraz dbanie o środowisko.
  • Palenie ekogroszkiem to niska emisja pyłów i szkodliwych gazów.
  • Mały nakład pracy przy dokładaniu do pieca (zaledwie 1 lub 2 raz w tygodniu),
  • Wygodnie się go składuje nawet na niewielkich przestrzeniach magazynowych.

Zalet ekogroszku jest wiele. Dlatego, warto na etapie podejmowania decyzji o sposobie ogrzewania domu zainwestować w piec na ekogroszek, ponieważ jest to inwestycja, która z czasem się zwraca – zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym – mówi specjalista z firmy Ekogroszek Centrum w Długołęce.

Najczęściej wybierane materiały opałowe

Wśród materiałów opałowych możemy wyróżnić: węgiel kamienny, brunatny, miał, węgiel ekogroszek, pellet, olej opałowy, drewno i materiały drewnopochodne, gaz ziemny, źródła odnawialne i inne. Do najczęściej wybieranych materiałów opałowych w Polsce należą:

  1. Węgiel ekogroszek
  2. Pellet
  3. Olej opałowy
  4. Węgiel kamienny
  5. Miał

Każdy z tych materiałów opałowych ma wady i zalety, np. drewno jest stosunkowo drogim rozwiązaniem, ale bez wątpienia jest to rozwiązanie przyjazne środowisku (odnawialne źródło energii), koks i ekogroszek są czystszym paliwem w stosunku do węgla kamiennego, z którego są wytworzone.

Materiał partnera