Znaczenie odpowiednich wkładek do butów dla cukrzyków

Przekonywanie kogoś, że wygodne, odpowiednio dopasowane obuwie w istotny sposób wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i komfort ruchu, jest tak samo jałowe, jak mówienie, że woda jest mokra. To najnormalniejsza w świecie oczywistość, z której wszyscy zdają sobie sprawę. Dla zdrowych ludzi, wygodne obuwie to przede wszystkim właśnie komfort, jednak dla osób dotkniętych cukrzycą to już sprawa znacznie poważniejsza.

Zespół stopy cukrzycowej – powikłanie po nieprawidłowo leczonej cukrzycy

Zespół stopy cukrzycowej to bardzo poważna przypadłość dotykająca około 6-10% diabetyków. Jest to powikłanie wieloletniej, nieprawidłowo leczonej cukrzycy, prowadzące do deformacji i martwicy stopy, która w skrajnych, lecz niestety w dość częstych przypadkach musi zostać amputowana. Bezpośrednią przyczyną stopy cukrzycowej jest długo utrzymująca się hiperglikemia, czyli wzrost stężenia glukozy we krwi ponad dopuszczalne normy, w efekcie czego ulegają uszkodzeniu naczynia krwionośne stopy, szczególnie jej tętnice, które stają się mniej elastyczne i zarastają. Nie wchodząc w dalsze szczegóły genezy tego schorzenia, dodajmy jeszcze jedynie, że jego pierwszymi widomymi i odczuwalnymi symptomami mogą być: osłabienie czucia w stopie, uczucie mrowienia i pieczenia, tworzenie się skrzepów, opuchlizny, wrzodów, pęknięć skóry, deformacja paznokci, zanik tkanek miękkich i zasinienie stopy. Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i często nieefektywne. Jak zwykle to bywa, także i tutaj bardzo istotną rolę odgrywa wczesna profilaktyka, która powinna polegać na wyrównywaniu poziomu cukru we krwi oraz odpowiedniej pielęgnacji stóp. Ta ostatnia zależy również od noszenia właściwego obuwia i odpowiednich wkładek zdrowotnych, o czym przekonują nas pracownicy z firmy FOOTMATE POLSKA z Lublina.

Wkładki do obuwia dla diabetyków

Opisane wyżej schorzenie sprawia, że stopy diabetyka są z jednej strony bardzo wrażliwe, a jednocześnie w mniejszym stopniu odczuwają wywierany na nie nacisk; w kontekście naszego  wywodu chodzi tutaj przede wszystkim o nacisk podeszwy buta. O ile nacisk cholewki buta na wierzch stopy można w znacznym stopniu zminimalizować, poprzez dobór luźniejszego obuwia, to już z podeszwą stopy nie da się tego zrobić, ponieważ wywierane na nią ciśnienie wywoływane jest całym ciężarem ciała. Jedyne rozwiązanie, jakie w tej sytuacji można zastosować to specjalne elastyczne wkładki do butów. Oczywiście nie są to typowe wkładki odświeżające, przeciwpotne lub wkładki na płaskostopie ani też skarpety medyczne, lecz coś o zgoła odmiennej konstrukcji. Stopa cukrzyka, z uwagi na swą ponadprzeciętną wrażliwość wymaga specjalnego bardzo delikatnego traktowania. Dwuwarstwowe wkładki do obuwia dla diabetykówodpowiednio wyprofilowane i zbudowane z obojętnego dermatologicznie tworzywa oraz z miękkiej i elastycznej warstwy lateksowej pianki połączonej z bawełnianą, delikatną dzianiną oraz pokrywane są specjalnym środkiem antybakteryjnym. Tego typu wkładki skutecznie zmniejszają i amortyzują nacisk podeszwy buta na stopę.

Materiał partnera