Laser frakcyjny

Zastosowanie lasera frakcyjnego w medycynie estetycznej

W skład medycyny estetycznej wchodzi wiele zabiegów. Większość osób bez problemu wymieni kilka przykładowych, ale nie wszyscy słyszeli o każdym z nich. Jednym z mniej znanych zabiegów jest ten z użyciem lasera frakcyjnego. Wykorzystuje się go najczęściej do regeneracji skóry. Na czym polega jego działanie, jakie przynosi efekty i czy warto się na niego zdecydować?

Jak działa laser frakcyjny?

Podczas używania lasera zachodzi reakcja fototermiczna, w której efekcie następuje podgrzanie wody w tkankach. Następnie dochodzi do jej odparowania i w ten sposób w skórze tworzą się mikroskopijne kolumny.

A zatem, jak możemy przeczytać ze strony gabinetu medycyny estetycznej Keramed, ogólna zasada działania lasera frakcyjnego polega na generowaniu w skórze niewielkich i co najważniejsze – kontrolowanych uszkodzeń.

Efektem zabiegu jest przyspieszenie procesów regeneracyjnych skóry, takich jak produkcja włókien kolagenu.

Kiedy zdecydować się na laser frakcyjny?

Wiadomo już, jak działa laser frakcyjny, ale po co wykonuje się zabiegi tego typu? Celem użycia lasera jest przede wszystkim zlikwidowanie niedoskonałości ze skóry. Możliwe jest usunięcie rozstępów, przebarwień, nierówności czy blizn potrądzikowych i pooperacyjnych – im świeższe blizny, tym lepiej zadziała zabieg. Kolejnym potencjalnym efektem jest też ogólne odmłodzenie twarzy, ponieważ laser zapewnia nawilżenie i uelastycznienie skóry. Możliwe jest także pozbycie się niewielkich zmarszczek. Na użycie lasera frakcyjnego mogą zdecydować się też osoby z problematyczną, tłustą skórą. Zabieg pomaga ograniczyć wydzielanie sebum.

Zabieg laserem frakcyjnym – przeciwwskazania

Użycie lasera frakcyjnego to zabieg dosyć inwazyjny. Istnieje szereg przeciwwskazań do jego wykonywania. Najważniejsze z nich to ciąża, nowotwory, przewlekłe schorzenia skóry, nieuregulowane choroby ogólnoustrojowe oraz miejscowe lub doustne stosowanie retinoidów. Poddanie się zabiegowi powinny też przemyśleć osoby, u których występują choroby autoimmunologiczne, nadwrażliwość na światło oraz uregulowana cukrzyca typu 2. Stosowanie niektórych leków również może być przeszkodą.

Czy zabieg laserem frakcyjnym jest bolesny?

Kiedy czytasz o „kontrolowanym uszkadzaniu skóry”, możesz mieć obawy co do tego, czy zabieg nie będzie za bardzo boleć. Dobra wiadomość jest jednak taka, że przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, wobec czego jest on prawie bezbolesny. Poza tym, jest możliwość schładzania skóry w trakcie zabiegu.

Trzeba być też przygotowanym na dolegliwości, które mogą występować po przeprowadzeniu zabiegu. Na początku może to być obrzęk, po 2-3 może pojawić się pieczenie, następnego dnia skóra ciemnieje i zaczyna się złuszczać. Wczesne gojenie trwa około 4-7 dni, ale całkowita przebudowa skóry zachodzi w czasie 3-6 miesięcy od zabiegu. Ponadto, rumień może się utrzymywać przez kilka dni lub tygodni.

Materiał partnera