medycyna bioinformacyjna

Założenia medycyny bioinformacyjnej

Medycyna bioinformacyjna jest nauką interdyscyplinarną, która wykorzystuje osiągnięcia m.in. biologii, biofizyki oraz biochemii w celu wykrywania przyczyn rozmaitych dolegliwości i radzenia sobie z nimi. Obecnie elementy biomedycyny stosowane są coraz częściej przez specjalistów medycyny funkcjonalnej do opracowywania kompleksowych programów terapii i zapobiegania następstwom rozmaitych chorób cywilizacyjnych, przede wszystkim tych z obszaru autoagresji.

W każdym z nas drzemie wielka życiowa siła

Ludzki organizm jest doskonałym dziełem natury, przystosowanym do radzenia sobie z rozmaitymi wyzwaniami. Za bieżące zwalczanie patogenów, a więc bakterii, wirusów itd. odpowiada układ immunologiczny. Kiedy działa prawidłowo, organizm samodzielnie usuwa z organizmu niepotrzebne i toksyczne składniki pochodzące z zewnątrz, ale także te powstające w efekcie naturalnych przemian. Skaleczenia i rany goją się szybko, infekcje są zabijane przez podwyższoną temperaturę, złuszcza się martwa warstwa naskórka. Niestety w dzisiejszych czasach działanie układu odpornościowego może zostać zaburzone przez bardzo trudne warunki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza czy nieprawidłową dietę, opartą na wysoko przetworzonych, chemicznie konserwowanych produktach. W rezultacie rozwijają się choroby o podłożu autoimmunologicznym, np. alergie, nietolerancje pokarmowe, a nawet choroby tarczycy.

Chociaż pojęcie bioinformacji może brzmieć tajemniczo, a nawet onieśmielająco, w praktyce medycyna bioinformacyjna proponuje rozwiązania nieinwazyjne i obciążone znacznie mniejszym ryzykiem niż metody konwencjonalne. Profilaktyka i terapia w podejściu bioinformacyjnym opiera się na wykorzystaniu naturalnych możliwości ludzkiego ciała, a celem wszystkich podejmowanych działań jest przywrócenie zaburzonej harmonii organizmu. Podstawowym założeniem medycyny bioinformacyjnej jest właśnie usprawnienie przepływu informacji między wszystkimi komórkami i narządami w taki sposób, by mogły właściwie ze sobą współpracować.

Zdrowienie zgodne z naturą

Leki stosowane w medycynie konwencjonalnej są potrzebne, jednak często niewystarczające, ponieważ ich działanie jest ukierunkowane na łagodzenie objawów. W skutecznym zdrowieniu chodzi o to, aby znaleźć przyczynę lub przyczyny choroby, usunąć je bądź wyeliminować i pozwolić organizmowi zregenerować się po chorobie  Moja historia świetnie obrazuje tę myśl. Przez wiele lat po otrzymaniu diagnozy Hashimoto przyjmowałam leki, które rzeczywiście obniżały poziom TSH. Mimo wszystko nie czułam się dobrze, nie opuszczało mnie uczucie ciągłego zmęczenia, senność, niepokój. Dopiero przy zastosowaniu podejścia funkcjonalnego udało mi się powrócić do aktywności sprzed choroby – mówi Magdalena Dorko-Wojciechowska, założycielka Instytutu Medycyny Funkcjonalnej w Warszawie, dietetyk, trener postaw żywieniowych.

Terapie opracowywane w oparciu o założenia biomedycyny i medycyny funkcjonalnej wykorzystują naturalne zasoby oraz zdolności regeneracyjne ludzkiego organizmu. Dzięki indywidualnie dopasowanym rozwiązaniom ciało odzyskuje swoje możliwości samoleczenia. Do metod terapeutycznych zalicza się m.in. odpowiednią dietę, ziołolecznictwo, terapie manualne, i co najważniejsze, pracę z umysłem i własnymi słabościami, traumami i blokadami.

Materiał partnera