tlenoterapia hiperbaryczna

Zalety tlenoterapii hiperbarycznej

Tlenoterapia hiperbaryczna jest metodą leczenia i wspomagania leczenia dzieci, które posiadają zaburzenia autystyczne oraz borykają się ze skutkami niedotlenienia. Stosuje się w niej specjalną komorę hiperbaryczną, która oddziałuje na komórki mózgowe i odpowiednio je dotlenia. Wykorzystanie czystego tlenu w warunkach wysokiego ciśnienia sprawia, że mózg otrzymuje cenny tlen i zostaje właściwie ukrwiony, a przez to wzrasta jego sprawność.

Terapia tlenem hiperbarycznym — sprawdzona metoda leczenia

Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej znajduje zastosowanie w wielu schorzeniach, przede wszystkim chorobach zapalnych, dolegliwościach będących następstwami urazów i trudno gojących się ranach. Jest to sposób na zmniejszenie skutków schorzeń układu nerwowego, chorób laryngologicznych, układu krążenia, kości, układu odpornościowego, oddechowego i trawiennego. Udowodniono również jej zbawienny wpływ w przypadku zaburzeń niepłodności oraz potencji, leczenia chorób skóry i powikłań cukrzycy.

Przebieg sesji tlenoterapii w komorze hiperbarycznej

Tlenoterapia hiperbaryczna prowadzona jest w dużych, hiperbarycznych komorach, przez wyspecjalizowanego pracownika (lekarza, ratownika medycznego). Zabieg trwa od 45 do 90 minut, zaleca się, by cała sesja obejmowała co najmniej 10 zabiegów. Pacjent zakłada maskę tlenową przed wejściem do komory, którą otrzymuje stuprocentowy tlen. Przyjmuje wygodną pozycję w komorze, ta zostaje zamknięta, a panujące w niej ciśnienie jest stopniowo zwiększane do poziomu zaleconego przez lekarza. Po zakończeniu wyznaczonego czasu następuje stopniowe obniżenie poziomu ciśnienia, a pacjent samodzielnie opuszcza komorę.

Korzyści płynące z tlenoterapii hiperbarycznej

Stosowanie czystego tlenu w warunkach wysokiego ciśnienia wspomaga dotlenienie mózgu i jego odpowiednie ukrwienie, w organizmie zachodzi proces eliminacji szkodliwych toksyn. Skutkiem tego jest szybsza i sprawniejsza regeneracja tkanek oraz zwiększona produkcja, oraz wykorzystanie serotoniny, co przynosi efekty podobne do zastosowania leków antydepresyjnych.

Tlenoterapia a autyzm

Jak wskazują liczne badania naukowe, komory hiperbaryczne z sukcesem stosuje się również w łagodzeniu objawów autyzmu. Tlenoterapia znacznie podnosi poziom jakości życia chorego, a także jego najbliższych przez pozytywny wpływ na sprawność mózgu, regenerację jelit, proces usuwania toksyn z organizmu, produkcję komórek macierzystych.

Tlenoterapia hiperbaryczna jest jedną z metod leczniczych oferowanych przez Centrum Terapeutyczno – Logopedyczne.

Materiał partnera