implanty

Zalety stosowania implantów

Gdy schorzenie jamy ustnej lub uraz mechaniczny sprawiły, że w Twoim uzębieniu powstały luki, nie należy lekceważyć tego problemu. Nawet jeśli ubytek nie spowodował widocznej szkody estetycznej, powinieneś szybko udać się do specjalisty. Eksperci radzą, by spośród wielu rodzajów uzupełnień protetycznych wybrać implanty. Jakie zalety tej metody odbudowy uzębienia czynią ją lepszą od innych?

Perfekcyjna imitacja naturalnego uzębienia

Szczególne zalety implantów zębowych związane są z ich budową. Implant składa się bowiem z korony, łącznika oraz tytanowej bądź cyrkonowej śruby, którą protetyk wkręca w kości szczęki. Śruba zastępuje naturalny korzeń i zrasta się z tkanką kostną, nieustannie ją stymulując oraz przeciwdziałając jej zanikowi. Sztuczna korona w implantach posiada więc oparcie tak silne, jak zęby stałe, a siły żucia po rekonstrukcji uzębienia ponownie rozłożone są równomiernie w całej jamie ustnej. Implanty nie zawierają również żadnych elementów ruchomych, co daje im znaczną przewagą np. nad protezami.

Implanty wykonane są z materiałów, które nie wywołują uczulenia i nie powodują żadnych innych szkód dla organizmu człowieka – przypomina protetyk z Centrum Stomatologii City-Dent w Lublinie. Korona zębowa implantu jest wykonana z solidnych materiałów i przez to cechuje się niezwykłą trwałością. Nie trzeba jej w związku z tym wymieniać, jeśli tylko stosuje się do podstawowych zasad pielęgnacji jamy ustnej.

Implanty a inne metody rekonstrukcji uzębienia

Choć wstawienie implantów jest jednym z najbardziej skomplikowanych zabiegów protetyki stomatologicznej, przynosi pacjentom najwięcej satysfakcji. Silne przytwierdzenie implantów do kości szczęki zwiększa pewność siebie i polepsza samopoczucie, ponieważ z życia pacjenta wyeliminowane zostają krępujące sytuacje, do których często dochodzi za sprawą protez ruchomych. Implanty nie pozwalają również, by sąsiadujące z luką zęby rozsuwały się lub przechylały wskutek utraty naturalnej podpory.

Omawiana metoda rekonstrukcji uzębienia nie wymaga ingerencji w strukturę sąsiadujących zębów. Stomatolog nie musi w tym wypadku piłować zdrowych zębów, by przygotować je do założenia mostu, ani szlifować w nich rowków (podstaw dla rusztowania z włókna szklanego), jak w przypadku korony. Co więcej, jeśli dochodzi do obniżenia linii dziąseł, pacjenci, którzy wybrali implanty ze śrubami imitującymi kolor zębów, nie muszą podzielać zmartwień posiadaczy mostów, koronek czy licówek. Nawet wtedy nikt nie będzie mógł rozróżnić uzupełnień protetycznych od zdrowego uzębienia.

Materiał partnera