zacma katarakta leczenie diagnoza

Zaćma – objawy i leczenie

Zaćma (katarakta) to choroba oczu polegająca na zmętnieniu soczewki. Nieleczona powoduje stopniowe pogarszanie się ostrości wzroku, aż do całkowitej utraty widzenia. Mimo że brzmi to bardzo poważnie, zaćma to nie wyrok. Usuwanie zaćmy należy do najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych na świecie, a dzięki rozwojowi technologii jest zabiegiem mało inwazyjnym. Najpierw należy jednak dostrzec objawy zaćmy, co bywa trudne.

Na czym polega zaćma i jakie są jej objawy

Problem mętnienia soczewki dotyka zazwyczaj osoby powyżej czterdziestego roku życia.
W wyniku starzenia się oka na soczewce pojawiają się plamki, a dotychczas przezroczysta soczewka staje się mętna. W następstwie promieniom światła coraz trudniej dostać się
do siatkówki, co powoduje osłabienie się wzroku. Im większe zmętnienie występuje
na soczewce, tym większy problem z widzeniem.
Dlatego tak ważne jest szybkie zdiagnozowanie zaćmy.

Jak mówi ekspertka z Vision-Med:

Zaćma jest chorobą bezbolesną, nie powoduje swędzenia, przekrwienia oka, czy łzawienia. Nie jest jednak bezobjawowa. Choroba daje o sobie znać w różny sposób w zależności od umiejscowienia zmętnień. Każde osłabienie wzroku, utratę ostrości, czy rozmycie widzenia powinno się traktować poważnie i szybko skonsultować z lekarzem.

Warto przyjrzeć się najczęstszym objawom zaćmy. Są to:

  • słabe widzenie po zmroku,
  • widzenie „jak za mgłą”,
  • pogarszanie się wzroku, ostrości widzenia i problem z doborem odpowiednich szkieł,
  • matowe widzenie barw,
  • problem z oceną odległości widzianego przedmiotu.

Powyższe symptomy nie muszą występować jednocześnie. Objawy zaćmy rozróżnia się ze względu na rodzaje choroby. Zaćma jądrowa objawia się często obniżeniem ostrości widzenia z oddali. Zaćma korowa powoduje spadek widzenia o zmroku i zamazywanie się widzianych obiektów. Zaćma podtorebkowa tylna często powoduje szybką utratę ostrości wzroku oraz upośledzenie widzenia z bliska oraz

Jak wygląda zabieg usuwania zaćmy

Czy operacja zaćmy boli? Pacjenci zadający sobie to pytanie mogą odetchnąć z ulgą. Operacja zaćmy polega na chirurgicznym usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu na jej miejsce sztucznej. Sam zabieg trwa jedynie kilkanaście minut, a pacjent nie wymaga hospitalizacji. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, kroplowym. Krople znieczulające zawierają lek lignokainę . Dzięki rozwojowi technologii samo nacięcie rogówki jest mało inwazyjne i wynosi około trzech milimetrów. To znacznie przyspiesza gojenie i zmniejsza możliwe powikłania oraz pooperacyjny astygmatyzm. Należy się liczyć z około sześćdziesięciodniowym okresem gojenia i przestrzegać kilku podstawowych zasad. Chronić oczy przed nadmiernym słońcem i używać okularów przeciwsłonecznych. Być ostrożnym z pochylaniem się i przeciążaniem. Gorące kąpiele i korzystanie z sauny są także odradzane w czasie rekonwalescencji. Lekarz przygotuje indywidualny plan postępowania po operacji zaćmy.

Materiał partnera