Dziecko u alergologa

Wskazania do wizyty z dzieckiem u alergologa   

Wysoko przetworzone produkty spożywcze, pyły, sierść zwierząt to tylko niektóre z przyczyn, które wywołują nadmierną aktywność układu immunologicznego, czyli alergię. Ta choroba przewlekła dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. W artykule podpowiadamy, kiedy warto udać się z dzieckiem do lekarza alergologa i wyjaśniamy, jak przebiega taka wizyta.

Objawy, które mogą wskazywać na alergię u dziecka

Alergia u dzieci i niemowląt może ujawniać się pod postacią reakcji skórnej, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a nawet pogorszenia stanu psychicznego. Nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego zależy od rodzaju alergenów, którymi mogą być np. roztocza, niektóre składniki pokarmowe czy sierść zwierząt. Rodziców powinny zaniepokoić następujące objawy u dziecka lub niemowlęcia:

  • wodnisty katar,
  • łzawienie oczu,
  • napadowy kaszel,
  • zmiany skórne (pokrzywka, wypryski),
  • wymioty.

To tylko niektóre symptomy alergii, lista objawów jest znacznie dłuższa. Wyżej wymienione stanowią najczęściej występujące dolegliwości związane z tą przypadłością. Z reguły skierowanie do alergologa wypisuje lekarz rodzinny, który stwierdza podejrzenie nadwrażliwości układu immunologicznego na czynniki zewnętrzne. Warto wiedzieć, że bez skierowania można skorzystać z usług lekarza specjalisty prywatnie, np. w klinice dla dzieci „Zdrowe Dziecko” w Pruszkowie.

Jak przygotować dziecko do wizyty u alergologa?

Pierwsza wizyta u alergologa nie wymaga specjalnych przygotowań, nie trzeba być na czczo, gdyż lekarz nie będzie wykonywał żadnych badań polegających na pobieraniu krwi itp. Konsultacja ma charakter wywiadu z rodzicem, dobrze jest zatem zabrać ze sobą dokumentację medyczną (wcześniejsze wyniki badań, w tym historię przebytych chorób). Alergolog na pewno zapyta o występujące objawy, warto więc przed wizytą porozmawiać z dzieckiem (lub obserwować je, gdy jest małe) i upewnić się, z jakimi dolegliwościami konkretnie zmaga się pociecha. Poza wywiadem, lekarz przeprowadzi także badanie przedmiotowe (osłuchiwanie klatki piersiowej, kontrola stanu gardła i jamy ustnej), następnie przeanalizuje wyniki badań (jeśli zostaną dostarczone) i postawi diagnozę. Zwykle po pierwszej wizycie alergologicznej trudno jest ustalić, jaki czynnik wywołuje alergię, dlatego konieczne może być skierowanie na dodatkowe badania, takie jak testy alergiczne. Jeśli lekarz będzie miał pewność co do przyczyny alergii – przepisze odpowiednie leki i udzieli zaleceń.

Materiał partnera