Pacjentka w łóżku szpitalnym

Właściwości materaców przeciwodleżynowych

Odleżyna to ognisko martwicy przechodzące w owrzodzenie skóry, tkanki podskórnej, a nawet mięśni i kości. Najczęściej ma charakter wtórny oraz powstaje w wyniku długotrwałego ucisku i wynikającego z niego niedotlenienia tkanek. Odleżyny zazwyczaj pojawiają się w okolicy kości krzyżowej, pośladków, na piętach i kostkach, w związku z tym korzystanie przez chorego z materaca przeciwodleżynowego jest niezbędne, by zminimalizować ryzyko ich powstawania.

Materace przeciwodleżynowe bąbelkowe – czym się cechują i jakie są ich właściwości?

Właściwości materaców przeciwodleżynowych zostaną opisane w tym artykule na konkretnych przykładach. Wyróżnia się kilka artykułów tego typu, przy czym najpopularniejsze są materace przeciwodleżynowe bąbelkowe oraz materace przeciwodleżynowe rurowe. Niezależnie od rodzaju materaca przeciwodleżynowego, celem jego stosowania jest zmiana, a w szczególności zmniejszenie ucisku wywieranego na ciało chorego oraz pobudzanie jego krążenia i ukrwienia. Poza tym pomaga w podniesieniu jakości życia osoby leżącej.

Materace przeciwodleżynowe bąbelkowe są stosowane najczęściej przez osoby ważące nie więcej niż 90 kg, ale nie zawsze. Do ich cech charakterystycznych należy również to, że są cieńsze niż materace rurowe, poza tym różnią się od nich schematem ich napełniania. Wykorzystuje się je w krótkoterminowej opiece domowej lub szpitalnej nad osobami leżącymi.

Wbudowana w konstrukcję materaca pompa zmienia kształt materaca i stopień jego zakrzywienia, a to pozwala osobie chorej na wykonywanie naturalnych ruchów mających na celu zmianę ułożenia ciała. Dzięki swojej budowie materace przeciwodleżynowe bąbelkowe znajdujące się w ofercie na przykład Internetowego Sklepu Medycznego CP-MEDIBED zapobiegają powstawaniu odleżyn, ograniczają dolegliwości bólowe oraz umożliwiają zadbanie o mięśnie i skórę chorego.

Co warto wiedzieć na temat materaców przeciwodleżynowych rurowych?

Materace przeciwodleżynowe rurowe są zazwyczaj nieco grubsze niż materace bąbelkowe, dzięki czemu mogą być wykorzystywane przez osoby o wyższej masie ciała lub z nadwagą. Ich konstrukcja przypomina ułożone poziomo wobec siebie rury, przy czym możliwe jest wypinanie poszczególnych segmentów – w tych miejscach, w których powstały odleżyny. Specjalna pompa zmienia ułożenie rur i stymuluje w ten sposób ruch ciała. Artykuły tego typu są dedykowane pacjentom w stanie średnim i ciężkim. Celem stosowania materaców przeciwodleżynowych rurowych jest zapobieganie pojawieniu się odleżyn oraz wspieranie leczenia powstałych już odleżyn.

Materiał partnera