tympanometr

Urządzenia laryngologiczne. Zastosowanie tympanometru

Nowoczesne urządzenia stosowane podczas badań laryngologicznych pozwalają na ekspresową diagnostykę, dokładny wynik, a przede wszystkim – zapewniają komfort pacjentom. Szacuje się, że zapotrzebowanie na tego typu aparaturę będzie w najbliższych latach wzrastać. Jakie urządzenia i sprzęty są wykorzystywane przez laryngologów i do czego służy tympanometr? O tym w artykule.

Jakich urządzeń używa się podczas badania laryngologicznego?

Laryngologia to dziedzina zajmująca się chorobami uszu, nosa i gardła. W zależności od objawów, podczas badania sprawdza się stan błony bębenkowej, ucha środkowego czy drożność trąbki słuchowej. Laryngolog podczas wizyty ocenia również nosową część gardła i przednią część jamy nosowej. Takie badanie w obrębie narządu węchu nazywane jest rynoskopią. Do diagnostyki w laryngologii stosowany jest szereg specjalistycznych urządzeń i narzędzi, takich jak np.:

  • otoskopy,
  • kamertony,
  • lampy czołowe,
  • wzierniki,
  • katetery uszne i wiele innych. 

Do badania stosowane są również bardziej zaawansowane, nowoczesne sprzęty, np. audiometry i tympanometry. Profesjonalne narzędzia laryngologiczne można zakupić w sklepach z aparaturą medyczną. Jedną z takich firm jest Techmedica z Krakowa.

Czym jest tympanometr?

Tympanometr to urządzenie wykorzystywane do oceny stanu ucha środkowego. Składa się z następujących elementów:

  • mikrofonu,
  • generatora tonu,
  • pompy ciśnieniowej. 

Po wprowadzeniu do ucha pacjenta specjalnej sondy, tympanometr zaczyna zaczyna generowanie dźwięków o różnych tonach. Następnie opór akustyczny błony bębenkowej rejestrowany jest przez mikrofon. Wynik badania drukowany natychmiast po jego zakończeniu i przedstawiony w formie wykresu, tzw. tympanogramu. Fachowej interpretacji wyników może dokonać wyłącznie lekarz laryngolog.

Zastosowanie tympanometru

Urządzenie to przeznaczone jest do oceny reagowania błony bębenkowej na dźwięki oraz zmiany ciśnienia. Na tej podstawie lekarz prowadzący może określić stan zdrowia poszczególnych narządów występujących w uchu środkowym, w tym przede wszystkim kosteczków słuchowych czy płynu w jamie bębenkowej. Tympanometr pozwala m.in. na stwierdzenie pogrubiałej błony bębenkowej czy obecności płynu w uchu środkowym. Sprzęt ten może być stosowany zarówno do badania dzieci, jak i dorosłych. Zaletą tej aparatury jest to, że badanie przeprowadza się niezależnie od zaangażowania pacjenta. To znaczy, nie musi on aktywnie w nim uczestniczyć czy wykonywać jakichkolwiek działań.