Tonometria

Tonometria, czyli badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego oka

Wraz z wiekiem wzrok człowieka może się pogarszać. Jest to naturalna sprawa, dlatego, zamiast panikować, warto przynajmniej raz w roku kontrolować go w gabinecie okulistycznym. Dotyczy to szczególnie osób po 40 roku życia. Ponad takiej wizyty wykonuje się szereg badań – w tym tonometrię, czyli badanie ciśnienia śródgałkowego. Sprawdź, na czym ona dokładnie polega i dlaczego jest tak ważna.

Na czym polega tonometria?

Tonometria jest badaniem, które polega na zmierzeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Istnieją jednak różne metody, których używają okuliści oraz optometryści. Najprostszym ze sposobów jest badanie palpitacyjne. To jednak pozwala określić ciśnienie wewnątrzgałkowe orientacyjnie poprzez uciskanie oka pacjenta. Jednak jest ono wystarczające, aby stwierdzić jaskrę. Oprócz tego istnieje także metoda:

  • impresyjna (wgłębiająca) – wykonuje się ją na znieczulonej wcześniej rogówce za pomocą specjalnego urządzenia, jakim jest tonometr Schiotza,
  • aplanacyjna (spłaszczająca) – w tym przypadku znieczula się rogówkę, zabarwia ją fluoresceiną, a następnie wykorzystuje tonometr aplanacyjny Goldmanna,
  • bezkontaktowa – wykorzystująca podmuch powietrza, jednak najmniej dokładna (daje możliwość uzyskania nieprawidłowych wyników ze względu na napięcie mięśnia okrężnego oka).

Specjalista z Pracowni Optycznej zauważa: Zależnie od wybranej metody badania pacjent ma mierzone ciśnienie wewnątrzgałkowe w pozycji siedzącej z lekko odchyloną do tyłu głową lub w pozycji leżącej. Zanim jednak okulista lub optometrysta przystąpi do wykonania tonometrii, informuje, jak dokładnie będzie przebiegać badanie. Warto także pamiętać, że jest ono całkowicie bezpieczne i absolutnie bezbolesne. Wymaga się jedynie ściągnięcia okularów lub zdjęcia soczewek kontaktowych. Całą resztą zajmuje się osoba odpowiedzialna na badanie – dodaje.

Kiedy wskazana jest tonometria?

Tonometria jest badaniem, które zwykle wykonuje się w każdym przypadku, kiedy pacjent jest po 40 roku życia. Wskazaniem do jego przeprowadzenia jest między innymi dalekowzroczność. Ciśnienie śródgałkowe mierzy się także w przypadku wystąpienia pewnych dolegliwości. Wśród nich znajdują się:

  • bóle głowy,
  • dyskomfort wynikający z uczucia piasku w oczach,
  • odczucia bólowe w okolicy oczodołu.

Dlaczego warto wykonywać tonometrię?

Dzięki tonometrii możliwe jest wczesne wykrycie jaskry, która jest bardzo niebezpieczna i może prowadzić nawet do utraty wzroku. Ponadto stwierdzenie nadciśnienia ocznego może wyeliminować także wiele problemów jak np. przewlekły ból głowy. Ten często myli się z migreną i zażywa środki przeciwbólowe, obciążając swój organizm. Tymczasem wystarczą odpowiednie krople, aby unormować sytuację i zacząć żyć komfortowo.

Materiał partnera