Terapia pulsacyjna kolan

Terapia pulsacyjna w bólach i schorzeniach kolan

Bóle i schorzenia kolan to powszechny problem zdrowotny osób cierpiących na różnego rodzaju zmiany zwyrodnieniowe, uszkodzenie więzadeł i łąkotki, torbiele, tak zwane „kolano biegacza” czy „kolano skoczka”. Wymienionym dolegliwościom zazwyczaj towarzyszy uciążliwy ból uniemożliwiający zginanie kolana czy nawet chodzenie. Czy terapia pulsacyjna może być pomocna w bólach i schorzeniach kolan?

Wśród najpowszechniejszych przyczyn problemów ze stawami kolanowymi wymienić należy wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne, wady budowy oraz przeciążenia stawów. Nieleczone schorzenia tego typu mogą doprowadzić do stanu zapalnego stawu kolanowego, a w konsekwencji nawet do poważnych zmian zwyrodnieniowych. Bez względu jednak na przyczynę pojawienia się dolegliwości, schorzeniom stawów kolanowych w większości przypadków towarzyszy uciążliwy ból, który uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.

W celu łagodzenia dolegliwości bólowych towarzyszących chorobom kolan, pomocna może okazać się pneumatyczna terapia pulsacyjna.

Na czym polega pneumatyczna terapia pulsacyjna?

Jak wyjaśnia specjalista z firmy Med & Care, będącej dystrybutorem sprzętu terapeutycznego, oferującej zaawansowane urządzenia do masażu: Pneumatyczna terapia pulsacyjna łączy w sobie metody masażu refleksologicznego (polegającego na uciskaniu obszarów na ciele odpowiadających danym narządom), drenażu limfatycznego (czyli masażu mającego na celu poprawę krążenia limfy w organizmie) oraz metody leczenia bańkami.

Terapia pulsacyjna jest alternatywą dla klasycznego masażu manualnego. Podczas terapii pneumatycznej wykorzystuje się jednak nie dłonie, a  zaawansowane urządzenia do masażu terapeutycznego, łączące zalety refleksologii z metodą leczniczą polegającą na stawianiu baniek oraz drenażem limfatycznym. Połączenie wszystkich tych metod w jedno niesie za sobą wymierne korzyści w postaci kompleksowego zabiegu terapeutycznego wykonanego w krótkim czasie, bez konieczności odbywania wielu wizyt u kilku specjalistów.

Masażer pulsacyjny, przy pomocy którego przeprowadza się pneumatyczną terapię pulsacyjną działa poprzez wytwarzanie przerywanej próżni. Pod wpływem przyłożonej ściśle do chorego lub bolącego fragmentu ciała, bańki, tkanka wciągana jest przez impuls rozciągający (działanie próżni), a następnie, gdy urządzenie przejdzie w fazę relaksacji (pod wpływem ciśnienia atmosferycznego) wypuszcza tkanki. W ten sposób skóra oraz tkanki pod nią wprawiane są w regularny ruch i wibrują.

Jak pneumatyczna terapia pulsacyjna działa na bolesny staw kolanowy?

Pneumatyczna terapia pulsacyjna okazuje się wyjątkowo pomocna i niezwykle skuteczna w przypadku urazów stawów kolanowych – przyspiesza gojenie ran po kontuzjach stawów kolanowych, regulując krążenie limfy w polu objętej urazem i opuchniętej torebki stawowej. Intensywny masaż z pomocą pneumatycznego urządzenia do masażu pomaga ponadto bezboleśnie i bezinwazyjnie eliminować krwiaki powstałe wskutek urazu. Dzięki poprawie krążenia limfy między komórkami, zmniejsza się także napięcie oraz obrzęk spowodowany naporem nadmiaru płynów, a co za tym idzie, ustępuje ból nim wywołany.

Materiał partnera