Masaż kręgosłupa

Terapia manualna kręgosłupa. Co warto o niej wiedzieć?

Terapia manualna jest formą leczenia fizjoterapeutycznego, w której wykorzystywane są odpowiednie chwyty, manipulacje oraz techniki diagnostyczno – lecznicze. Celem zabiegu jest wykrycie, zredukowanie lub wyeliminowanie zaburzenia w obrębie kręgosłupa. Terapia nie tylko pomaga w zmniejszeniu odczuwania bólu, ale odpowiednio prowadzona i zaplanowana może również doprowadzić do przywrócenia pełnej sprawności uszkodzonego stawu lub tkanki. Ze względu na szeroki wachlarz możliwości jest wykorzystywana w wielu dziedzinach, takich jak ortopedia, reumatologia, rehabilitacja oraz neurologia. Skuteczność metody jest uzależniona od właściwej diagnozy, dopasowania formy terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta i jakości wykonywanych zabiegów. Równie istotne jest zachowanie pacjenta, a konkretnie – stosowanie się do zaleceń terapeuty. Czym charakteryzuje się terapia manualna kręgosłupa?

Kiedy należy zastosować terapię manualną kręgosłupa?

Terapię manualną można stosować do różnych rodzajów schorzeń i wad kręgosłupa, a także problemów z układem ruchowym. Za jej pomocą leczone są bóle krzyżowe, lędźwiowe, krzyżowo – lędźwiowe oraz wady postawy. Oprócz tego, z zabiegów warto skorzystać w przypadku odczuwania dyskomfortu w okolicach kości ogonowej. Warunkiem skuteczności leczenia jest odpowiednie dobranie sposobu terapii i częstotliwości prowadzenia sesji. Jaka forma terapii manualnej jest najczęściej wykorzystywana?

Jak tłumaczy chiropraktyk z gabinetu Nat­­– Med. Stanisława Nawrota, zajmującego się leczeniem schorzeń kręgosłupa: Sposób terapii manualnej należy oczywiście dopasować do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jednak jedną z najskuteczniejszych metod jest wykonywanie masażu kręgosłupa w różnych formach. Zadaniem terapeuty jest przeprowadzanie zabiegu w taki sposób, aby zmniejszyć odczuwany ból poprzez rozluźnienie mięśni i odprężenie tkanek.

Podstawowe rodzaje masażu w terapii manualnej – krótka charakterystyka

Masaż to pojęcie ogólne, które w przypadku terapii manualnej kręgosłupa można podzielić na kilka najważniejszych typów. Kręgarze i fizjoterapeuci w wielu sytuacjach wykonują masaż tkanek głębokich. Ta forma przywraca prawidłową postawę ciała, zapewnia płynność ruchów, a także poprawia gibkość. Technikę wspomóc mogą ćwiczenia stretchingowe. Ich celem jest rozciągnięcie konkretnej grupy mięśni.

Nowoczesnym, a jednocześnie bardzo skutecznym sposobem terapii jest neuromobilizacja. Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem chiropraktyka wykonującego zabieg jest pobudzenie procesów przewodnictwa nerwowego poprzez bezpośrednie oddziaływanie na układ nerwowy. Terapia manualna kręgosłupa obejmuje też formy manipulacji, których zadaniem jest szybkie uruchomienie zablokowanych stawów. Warto podkreślić, że masaże wpływają nie tylko na doraźne uśmierzenie bólu, ale także wspierają leczenie chronicznych dolegliwości mięśniowo – szkieletowych.

Przebieg badania i dobór formy terapii

Badanie pacjenta cierpiącego na ból kręgosłupa składa się z kilku etapów. Do najważniejszych zaliczyć należy wywiad ogólny, diagnostykę palpacyjną oraz badanie siły mięśni. Diagnostyka jest warunkiem koniecznym do precyzyjnego określenia charakteru problemu i znalezienia jego przyczyny. Terapeuta musi sprawdzić, które stawy są uszkodzone i wymagają leczenia.

Do podstawowych form leczenia należy trakcja, mobilizacja oraz manipulacja. Wszystkie czynności mają na celu zniesienie oporu i przywrócenie sprawności stawów za pomocą biernych ruchów. Po przeprowadzeniu sesji terapii manualnej chiropraktyk może zlecić pacjentowi szereg ćwiczeń poprawiających efekt leczenia. Może wskazać również poprawny sposób siedzenia, odpowiednią pozycję spania oraz technikę podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Materiał partnera