Terapia małżeńska

Terapia małżeńska sposobem na poprawę jakości związku

Początek związku to moment wzajemnej fascynacji. Partnerzy nie zauważają swoich wad, widzą tylko zalety, idealizują drugą połówkę. Przez pierwsze miesiące po ślubie małżonkowie również są podekscytowani i zaabsorbowani sobą. Pewne jest jednak, że prędzej czy później konflikty zdarzą się nawet w najlepszym związku. Gorzej, jeśli będą trwały zbyt długo. Rozwiązaniem jest wtedy terapia małżeńska. Jak wygląda w praktyce?

Terapia małżeńska – kiedy skorzystać z profesjonalnej pomocy?

Lepsze i gorsze chwile w małżeństwie to naturalny stan rzeczy. Nie można oczekiwać, że zawsze będzie kolorowo i idealnie. Jeśli jednak konflikty, niedopowiedzenia, kłótnie i inne destrukcyjne zachowania znacząco wpływają na partnerską relację, pora się zgłosić do profesjonalisty.

Z usług terapeuty korzystają pary, które zauważyły w związku symptomy nieuzasadnionych pretensji, niespełnionych oczekiwań i obojętności. Nierzadko również takie wsparcie wybierają małżonkowie, gdy jedna ze stron dopuściła się zdrady. Nawet w tym przypadku terapeuta jest w stanie uratować związek, naprawić relację lub uświadomić parze, jakie kroki podjąć dalej.

Terapia małżeńska jest skierowana do osób, dla których powtarzające się kłótnie są na porządku dziennym. Brak porozumienia może doprowadzić do zrujnowania relacji, dlatego nie warto czekać na samoistne rozwiązanie problemu. Nierzadko kłótnie przeradzają się w długie dni, a nawet tygodnie milczenia. To również sygnał, że na małżeństwo powinna spojrzeć wreszcie świeżym okiem wykwalifikowana osoba.

Na terapię powinny się wybrać pary, które przestały żyć ze sobą, spędzać wspólnie czas oraz podejmować razem decyzje i działania. Tak widoczne oddalenie się od siebie świadczy o poważnym problemie w związku. Terapeuta jest od tego, aby nakierunkować partnerów na wspólną ścieżkę, przywołać dobre wspomnienia oraz wskazać kluczowe rozwiązania konfliktów.

W czym pomaga terapia małżeńska?

– Terapia małżeńska ma skłonić do przemyśleń, dyskusji i podjęcia konkretnych działań. To potężne narzędzie, dzięki któremu partnerzy wiedzą, jak rozwiązywać problemy – również te, których wcześniej nie byli świadomi. Terapia uczy akceptacji i słuchania drugiej osoby, zrozumienia i wytrwałości. To forma skutecznego samorozwoju, która sprawi, że związek może być jeszcze lepszy niż wcześniej – podkreśla specjalista z Niepublicznej Poradni Psychologiczno – Terapeutycznej Carpe Diem.

Terapeuta uświadamia małżonką przyczyny powstawania konfliktu. Często też pokazuje, jakie wzorce wyniesione z domu lub ze wcześniejszych relacji nieświadomie powielają partnerzy. Warto więc skorzystać z jego wsparcia w trudnych momentach.

Materiał partnera