tejpy

Tejpy jako pomoc w leczeniu urazów i kontuzji

Kontuzja może przytrafić się każdemu nie tylko podczas treningów sportowych, ale również podczas codziennych czynności. Jedną ze skutecznych metod leczenia wszelkich urazów oraz kontuzji jest taping. Jest to skuteczna metoda, która pomaga szybko wrócić do normalnego funkcjonowania po kontuzji. Czym zatem jest taping i w jaki sposób pomaga leczyć urazy oraz kontuzje?

Czym są tejpy?

Tejpy, czyli specjalne taśmy, to skuteczna metoda walki z urazami i kontuzjami. Tejpy wykorzystywane są między innymi w fizjoterapii, medycynie sportowej oraz terapii manualnej.

Jak mówią pracownicy sklepu z artykułami do fizjoterapii i rehabilitacji Fizjomix:

Tejpy nie tylko leczą urazy już powstałe, ale również są wykorzystywane do ich zapobiegania. Dlatego tak często wykorzystywane są nie tylko przez sportowców, ale również osoby aktywne fizycznie.

Taśmy wykonane są z cienkiego bawełnianego plastra, który posiada właściwości zbliżone do naturalnej skóry ludzkiej. Bawełna pozwala oddychać skórze oraz nie powoduje reakcji alergicznych. Plastry po jednej stornie pokryte są specjalnym klejem, który pod wpływem ciepła aktywuje się. Oczywiście klej jest naturalny i nie wywołuje podrażnień na skórze. Dodatkowo plastry utrzymują się w jednym miejscu nawet do 10 dni.

Jak działają?

Tejpy nakleja się w miejsce, gdzie powstał uraz. Naklejenie nie może być jednak przypadkowe. Naklejając tejpy w odpowiednim miejscu delikatnie zostaje uniesiona skóra w miejscu, gdzie tworzy się stan zapalny na skutek urazu. Z kolei uniesienie skóry sprawia, że powstaje przestrzeń pomiędzy skórą a warstwą mięśniową. Taki efekt powoduje, że przepływ krwi jest usprawniony, a co za tym idzie uraz goi się szybciej. Oklejenie miejsca urazu tejpami tworzy szkielet, który utrzymuje skórę oraz mięśnie w pozycji, która sprzyja szybkiemu gojeniu się urazów oraz zmniejszeniu bólu z tym związanego.

Kiedy warto używać tejpów?

Tejpy to nie tylko pomoc w leczeniu urazów i kontuzji sportowców. Szczególnie dużą skutecznością wykazują się tejpy w przypadku bólu stawów poprzez odciążenie. Dodatkowo taśmy do kinesiotapingu, wykorzystuje się podczas problemów z kręgosłupem, w sytuacji uszkodzeń mięśni oraz stabilizacji kończyn po złamaniach. Jednak należy pamiętać, że aby tejpy były skuteczne muszą zostać naklejone w odpowiednim miejscu. Naklejane powinny być z napięciem do 75% długości plastra lub tylko 25%. Wszystko zależy od rodzaju urazu oraz jego stopnia zaawansowania. Dlatego też warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy umiejscowią tejpy w prawidłowy sposób.

Materiał partnera