szkła okularowe

Szklane czy z tworzywa? Jakie soczewki okularowe wybrać?

Wybór odpowiednich okularów nie dotyczy tylko modelu oprawek. Trzeba również podjąć decyzję o rodzaju soczewek okularowych. Należy wziąć pod uwagę własne potrzeby i oczekiwania, komfort użytkowania a nawet styl życia. Znaczenie ma wiele czynników, gust i własne upodobania to tylko niektóre z nich. Dowiedz się więc, czy wybrać soczewki szklane, czy plastikowe.

Soczewki szklane

Przez wiele lat uważano, że soczewki ze szkła są najbardziej odporne na zarysowania. Jednak obecnie produkowane powłoki soczewek plastikowych są wytrzymalsze na uszkodzenia mechaniczne. Szkło jest materiałem stosunkowo ciężkim, a wykonywane z niego soczewki cechują się znaczną grubością. Wiąże się to z ryzykiem uszkodzenia oczu przy ich ewentualnym pęknięciu i powstaniu odprysków. 

Jak wskazują specjaliści Salonu optycznego „Do zobaczenia”, soczewki szklane są polecane, gdy użytkownik okularów jest narażony na odpryski materiału o wysokiej temperaturze. Mogą one powstać w trakcie szlifowania, spawania, pracy z odczynnikami chemicznymi. Są również dobrym rozwiązaniem w przypadku długiego przebywania w miejscach zakurzonych i zapylonych. Są trwałe i odporne na zarysowania, łatwo trzymać je w czystości.

Soczewki z tworzywa

Soczewki okularowe z tworzywa to wyroby ze specjalnych, zaawansowanych materiałów. Są niezwykle lekkie i bezpieczne w użytkowaniu. Zaleca się je dzieciom i osobom aktywnym fizycznie, w tym również sportowcom. To dobry wybór w przypadku codziennego korzystania z okularów, również takich o bardzo dużej mocy.

Nie tłuką się i nie odpryskują. Zapewniają większy komfort użytkowania. Szybko odparowują podczas znacznych zmian temperatury otoczenia. Można je dowolnie zabarwiać, utwardzać oraz nakładać na nie dodatkowe powłoki, np. antyrefleksyjne. Co ważne, są one stosunkowo tanie.

Wybierając soczewki dla siebie warto zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby użytkownika. Jeśli ma on dużą wadę wzroku, powinien zdecydować się na te cechujące się wysokim indeksem. Są one cieńsze i bardziej komfortowe. Wykonuje się je z tworzywa. Dla wyraźniejszego widzenia warto rozważyć szkła asferyczne. Ich krzywizny obwodowe są bardziej płaskie, a to przekłada się na mniejsze zniekształcenia podczas patrzenia.

Powłoka odporna na zarysowania znacząco zwiększa trwałość soczewek. Powłoka chroniąca przed promieniowaniem UV zmniejsza ryzyko rozwoju zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej. Soczewki fotochromatyczne mają z kolei powłokę, która sprawia, że w świetle słonecznym samoczynnie się przyciemniają i jaśnieją w pomieszczeniach.

Materiał partnera