Szampon do włosów niskoporowatych

Szampony polecane do włosów niskoporowatych

Piękne, zdrowe włosy są atrybutem kobiecości. Coraz częściej w pielęgnacji włosów stawiamy na profesjonalne rozwiązania, dobierając szampon i odżywkę oraz inne kosmetyki pod względem typu włosów. Ważne przed wyborem kosmetyków pielęgnacyjnych jest określenie porowatości włosów. Jak określić porowatość włosów domowymi sposobami? Jaki szampon wybrać do włosów niskoporowatych? Podpowiadamy.

Czy budowa włosów ma wpływ na sposób pielęgnacji?

W większości dobieramy szampon pod względem problemów, które sprawiają nasze włosy, jednak nie jest to idealne rozwiązanie, bo na wybór szamponu wpływa przede wszystkim ich typ. Klasyfikacja typów włosów uwzględnia różne kryteria. Zaliczamy do nich m.in.:

  • skręt włosów,
  • grubość włosów,
  • stopień nawilżenia włosów,
  • porowatość łuski włosa.

Ostatnie kryterium jest najrzadziej brane pod uwagę podczas wyboru kosmetyków do codziennego mycia oraz pielęgnacji włosów, co powoduje, że często jesteśmy niezadowoleni z efektów działania szamponu, odżywki i innych produktów. Wiedząc więcej na temat porowatości włosów, możemy świadomie dobierać produkty do ich mycia i pielęgnacji. Możemy ułatwić sobie dobór kosmetyków do mycia i pielęgnacji włosów, dokonując zakupów w sklepach z precyzyjnie dobranym asortymentem, który uwzględnia jedynie wysokiej jakości produkty, których skład jest wolny od szkodliwych substancji. Doskonałej jakości szampony i inne kosmetyki są dostępne np. w drogerii internetowej Kamaja.

Czym jest porowatość włosów?

Zanim zaczniemy dobierać idealny dla nas szampon, powinniśmy dowiedzieć się więcej na temat porowatości włosów. Określa ona poziom odchylenia łusek włosa, które pełnią przede wszystkim funkcję ochronną. Stopień odchylenia łusek włosa wpływa m.in. na stopień ich nawilżenia oraz ułatwia lub utrudnia wnikanie cennych składników pielęgnujących włosy. Łuski tworzą zewnętrzną strukturę włosa, czyli osłonkę. Osłonka chroni korę włosa, w której znajdują się komórki barwnikowe, a także komórki włókniste włosa.

Porowatość włosa to stopień odchylenia łuski włosa od kory włosa. Określana jest ona w trzystopniowej skali. Wyróżniamy:

  • włosy niskoporowate – włosy o zwartej budowie, których łuska dobrze przylega do kory włosa,
  • włosy średnioporowate – włosy, których łuska jest lekko odchylona od kory włosa,
  • włosy wysokoporowate – włosy, których łuska znacząco odstaje od kory włosa.

Włosy niskoporowate to włosy, które są naturalnie chronione przed m.in. nadmierną utratą wilgoci, jednak nie oznacza to, że nie sprawiają problemów i nie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Niska porowatość włosów ma wady i zalety, które warto poznać. Jedną z ważnych zalet jest piękny wygląd pasm, które są gładkie, lśniące i mocne. Niestety, naturalną równowagę włosów niskoporowatych dość łatwo zaburzyć, stosując nieodpowiednie kosmetyki do mycia i pielęgnacji. Co więcej, dobrze przylegająca do kory włosa łuska utrudnia wnikanie aktywnych składników z kosmetyków.

Włosy niskoporowate bardzo łatwo przeciążyć; mają one także tendencję do przetłuszczania się oraz szybko tracą objętość i lekkość. Co więcej, nieprawidłowa pielęgnacja włosów niskoporowatych powoduje przesuszanie się ich końcówek i nasila łojotok – w efekcie włosy u nasady są przetłuszczone i oklapnięte, a na końcówkach zbyt suche. Problemom, które sprawiają włosy niskoporowate, można skutecznie zapobiegać, stosując produkty do mycia, pielęgnacji i stylizacji, których skład jest optymalnie dopasowany do ich potrzeb.

Jak określić porowatość włosów?

Porowatość włosów możemy sprawdzić u trychologa. Badanie odbywa się za pomocą specjalnej kamery. Możliwe jest także sprawdzenie porowatości włosów domowymi sposobami, jednak trzeba pamiętać, że nie są one w 100% skuteczne. Najłatwiej jest odróżnić włosy niskoporowate od średnioporowatych i wysokoporowatych, bo są jedwabiście gładkie w dotyku i nie chłoną nadmiaru wody oraz aplikowanych na pasma kosmetyków. Jeżeli łuski włosa odstają, to włosy są szorstkie i szybko chłoną wodę i kosmetyki.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych – na co uważać?

Szampony oraz produkty do pielęgnacji i stylizacji włosów niskoporowatych nie mogą nadmiernie ich obciążać. Przylegające do kory łuski włosa ograniczają przenikanie do wnętrza włosa składników kosmetyków, sprawiając, że osadzają się one na powierzchni włosów. W przypadku włosów niskoporowatych najlepszym rozwiązaniem są specjalistyczne szampony, odżywki i maski o naturalnym składzie, który pozwala optymalnie zadbać o wszystkie potrzeby włosów, zapobiegając ich przetłuszczaniu się u nasady oraz utracie nawilżenia z końcówek, jak również szybkiej utracie objętości.

Szampony idealne do włosów niskoporowatych

Mocne, lśniące i gładkie włosy niskoporowate są naturalnie chronione przed uszkodzeniami, jednak łatwo możemy pogorszyć ich wygląd. Ten typ włosów nie toleruje nadmiaru obciążających je substancji np. obecnych w wielu szamponach i odżywkach silikonów. Włosy niskoporowate szubko tracą objętość i zaczynają się przetłuszczać, gdy nakładamy np. odżywkę lub maskę na całą ich długość. Co więcej, należy uważać z ilością aplikowanych na włosy olejów roślinnych, które choć naturalne, nie służą zdrowiu włosów niskoporowatych, jeżeli stosujemy je w nadmiarze.

Do codziennego stosowania w przypadku włosów niskoporowatych powinno się stosować „lekkie” szampony o przyjaznym zdrowiu włosów i skóry głowy składzie. Powinny one zawierać np. substancje, które skutecznie usuwają sebum i inne zanieczyszczenia, regulując pracę gruczołów łojowych oraz zapewniając podatnym na przesuszenie końcówkom odpowiedni poziom nawilżenia. Świetnie w przypadku włosów niskoporowatych sprawdzają się szampony, które w swoim składzie zawierają wyciągi roślinne i ziołowe oraz glinkę. Korzystnie na kondycję włosów niskoporowatych wpływają również emolienty i kwas hialuronowy.

Materiał partnera