Pielęgnacja suchej skóry

Sucha skóra – jak ją pielęgnować?

Każdy rodzaj skóry wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Szczególnej uwagi potrzebuje skóra sucha. Matowa i szorstka, a po myciu często napięta i ściągnięta. Może być jedynie problemem natury estetycznej, jednak niejednokrotnie wywołuje również dyskomfort. Podpowiadamy, jakie mogą być przyczyny suchej skóry oraz jak o nią dbać. Przedstawiamy sprawdzone, domowe sposoby oraz zabiegi kosmetyczne, które warto wykonać.

Jak rozpoznać skórę suchą?

Skóra sucha to efekt zaburzonej gospodarki płaszcza hydrolipidowego. Jest szorstka, popękana, łuszczy się. Ponadto, jest cienka, wiotka i brak jej elastyczności. Z bliska wyraźnie widać, że jest odwodniona, pozbawiona nawilżenia i natłuszczenia. Często, szczególnie po myciu, staje się ściągnięta, swędzi i pęka, tym samym wywołując dyskomfort, a nawet ból. Osoby borykające się ze skórą suchą mają tendencję do szybszego pojawiania się zmarszczek. Z uwagi na własny komfort, ale również aspekt estetyczny – bardzo ważne jest, by odpowiednio o nią zadbać.

Przyczyny

Każda skóra, niezależnie od jej rodzaju, potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. W dużej mierze odpowiada za to płaszcz lipidowy, który pełni rolę warstwy ochronnej skóry. Zabezpiecza przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, ale również zapobiega przed parowaniem wody. W momencie, kiedy dochodzi do jego uszkodzenia – ze skóry szybciej ucieka wilgoć, a skóra staje się sucha.

Płaszcz lipidowy może zostać naruszony z różnych powodów:

·         nadmierna ekspozycja na słońce lub mróz,

·         przyjmowanie niektórych leków,

·         nieprawidłowa pielęgnacja,

·         długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach,

·         brak odpowiedniego nawodnienia,

·         nieodpowiednia dieta. 

Jak pielęgnować suchą skórę?

Skóra sucha nie jest łatwa w pielęgnacji. Często uważa się ją za najbardziej problematyczną. Ten typ potrzebuje nawilżenia i natłuszczenia. Krem nawilżający dostarczy jej wilgoć i zapobiegnie przed jej odwodnieniem, natomiast krem natłuszczający zregeneruje warstwę lipidową.

W przypadku skóry twarzy, bardzo ważne jest również prawidłowe przeprowadzanie demakijażu. Wybieraj produkty delikatne, pozbawione alkoholu etylowego i mydła.

 Traktuj swoją skórę delikatnie, nie pocieraj jej. Wycierając się (np. po kąpieli) – przykładaj ręcznik punkt po punkcie, tak, by wchłonął wodę.

Nawilżające zabiegi kosmetyczne

Codzienną pielęgnację skóry suchej warto wzbogacić zabiegami kosmetycznymi. Jednym z najpopularniejszych jest mezoterapia próżniowa. To zabieg niezwykle uniwersalny. Polecany między innymi osobom, które chcą ujędrnić skórę, walczą z nadmiernym łysieniem, chcą zredukować blizny i tkankę tłuszczową. Jednak najczęściej metoda stosowana jest w przypadku osób, które potrzebują nawilżenia i odżywienia skóry. Mezoterapia próżniowa to nieinwazyjna metoda, która ma zbawienny wpływ na skórę, szczególnie przesuszoną.

Jak tłumaczy specjalista z firmy Studio LaserMetoda polega na dostarczeniu do głębokich warstw skóry specjalnego mezokoktajlu z kwasem hialuronowym, peptydadmi, witaminami i substancjami odżywczymi. Istnieją różne metody aplikacji, jednak w Studio Laser korzystamy z jednorazowego kartidża z dziewięcioma, cienkimi igłami oraz systemu vacum, którego zadaniem jest odciąganie skóry od naczyń krwionośnych i nerwów. W ten sposób jesteśmy w stanie zminimalizować odczuwany dyskomfort i ryzyko pojawienia się skutków ubocznych, przy jednoczesnym osiąganiu rewelacyjnych efektów.

Materiał partnera