Kobieta z bólem głowy

Sprawdzone sposoby na migrenę

Ból głowy nie należy do przyjemnych. Często powoduje on zupełną utratę koncentracji oraz ogranicza funkcjonowanie chorego. Jedną z przyczyn takiego stanu może być migrena, w +której nadwrażliwość na zewnętrzne bodźce nie pozwala na wykonywanie swoich codziennych obowiązków. Na ratunek przychodzą różne metody leczenia tego zjawiska i od osobistych preferencji danej osoby zależy, które środki pomagają najlepiej.

Czym jest migrena?

Migrena to powtarzający się, pulsujący ból głowy. Zazwyczaj atak trwa od 4 do 72 godzin. Pojawia się ona najczęściej pod wpływem skrajnych emocji lub po wysiłku fizycznym. Poza cierpieniem spowodowanym samym bólem, towarzyszą mu również światłowstręt, a także nadwrażliwość na dźwięki oraz zapachy. W niektórych przypadkach zdarzają się też wymioty lub nudności.

Na migrenę w ciągu całego życia cierpi do 30% społeczeństwa. Częściej dotyka ona dorosłe kobiety. Wśród dzieci poniżej 12 roku życia ataki zdarzają się u 5% populacji, jednak w tym przypadku dzieje się to równomiernie u chłopców i dziewczynek. Tendencja zwyżkowa osób doznających bólów głowy spowodowanych migreną trwa do końca wieku reprodukcyjnego. – mówi pracownik Centrum Terapii Naturalnych. Ocenia się, że po tym czasie tylko 5% społeczeństwa doświadcza ataków.

Jak leczyć migrenę ?

Ze względu na nieznajomość podłoża choroby, nie ma terapii, która mogłaby wyleczyć pacjenta z migreny całkowicie. Istnieją jednak metody, które pozwalają ograniczyć ból podczas ataku do minimum i łagodnie przejść napad. W tym celu najczęściej wykorzystuje się leki przeciwbólowe, medykamenty celujące w ból migrenowy oraz tabletki o działaniu uspokajającym.

Poza wspomnianymi lekami można starać się zapobiegać przyszłym atakom. W tym celu zaleca się profilaktycznie używać beta-blokerów, blokerów wapniowych lub medykamentów należących do grupy NLPZ. Do walki z migreną zaleca się także preparaty ziołowe. Polecana jest też zmiana środowiska, w którym najczęściej dochodzi do ataków oraz terapia biorezonansem. Ma ona na celu eliminację różnych schorzeń i nałogów, co może przyczynić się do pozbycia się czynników migrenotwórczych.

Co powoduje migrenę?

Migrena nie jest do końca odkrytą chorobą. Nie istnieje jedna teza, kto i kiedy może jej doświadczyć. Lekarze w swoich badaniach uzyskali podpowiedź, co może wyzwalać tego typu ból głowy. Do głównych czynników należy stan emocjonalny pacjenta. Do rozwoju ataku przyczynić się może stres, niepokój czy rozczarowanie. Zbyt mała lub duża ilość snu także może powodować napady. Dodatkowym czynnikiem jest wysiłek fizyczny lub zmiany hormonalne.

Istotną kwestią poruszaną przez medyków badających migrenę jest styl życia pacjentów zmagających się z atakami. Uważa się, że takie napoje jak kawa, herbata, alkohol czy napoje energetyzujące mogą być jej przyczyną. Tak samo niektóre produkty spożywcze powodują ból głowy. Do tego grona zalicza się kilka odmian orzechów lub serów. Również pomijanie posiłków stanowi bezpośrednią przyczynę napadów bólu głowy.

Materiał partnera