Miękkie soczewki kontaktowe

Soczewki rogówkowe, miękkie, terapeutyczne. Wszystko co musisz wiedzieć

Soczewki dzielą sią w zależności od użytych materiałów, przeznaczenia, a także czasu noszenia. Do tych, które wykorzystuje się najczęściej należą soczewki rogówkowe, miękkie oraz terapeutyczne. Wada wzroku lub dana choroba oczu determinują dobór określonego rodzaju soczewek przez optometrystę. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się poszczególne z nich oraz w jakich sytuacjach są potrzebne. 

Twarde soczewki rogówkowe

Soczewki rogówkowe należą do twardych wyrobów medycznych. Mimo mniejszej elastyczności w porównaniu z soczewkami miękkimi – wyróżnia je wysoka skuteczność w korekcji skomplikowanych wad wzroku, na przykład nadwzroczności, stożka rogówki, krótkowzroczności i astygmatyzmu. Dzieje się tak, ponieważ pozwalają na dokładne dopasowanie konstrukcji do budowy oka. Tym samym wykorzystuje się je w tych wadach, z których korekcją mogłyby nie poradzić sobie inne soczewki.

Dobór soczewek rogówkowych przeprowadza optometrysta przy wykorzystaniu specjalnego oprogramowania, które dokładnie analizuje kształt rogówki. Od tej pory można nosić je nawet przez 2 lata.

Jak mówi mistrz optyki okularowej z firmy Polak Optyk, przeprowadzającej badania wzroku, a także oferującej okulary i soczewki: Soczewki rogówkowe zastępują często 2 pary okularów, które potrzebne są do patrzenia na bliskie i dalsze odległości. Nie należy obawiać się tego, że są twardsze – okres adaptacji jest co prawda dłuższy, ale oko z czasem przyzwyczai się do soczewki.

Miękkie soczewki kontaktowe

Soczewki miękkie produkowane są z 2 rodzajów materiałów: silikonu oraz hydrożelu. Obydwa typy charakteryzują się wysoką przepuszczalnością tlenu ze środowiska zewnętrznego, przez soczewkę aż do oka, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie, a użytkownikowi – komfort noszenia.

Na rynku najczęściej spotyka się miękkie soczewki silikonowo – hydrożelowe. Wyróżnia je elastyczność, a także brak konieczności indywidualnego dostosowania do budowy oka, ponieważ dopasowują się do jego kształtu samoistnie. Ze względu na delikatność miękkie soczewki kontaktowe można nosić dzień, tydzień, dwa tygodnie lub miesiąc w zależności od wskazań producenta. Nie powinno się przekraczać zalecanego czasu ze względu na rozwój infekcji, dyskomfort, a także ograniczenia w podaży tlenu do gałki ocznej.

Terapeutyczne soczewki

Soczewki terapeutyczne przeznaczone są dla osób, które cierpią głównie na infekcje rogówki, jej obrzęk, zwyrodnienie, erozję, a także podwinięcie powieki (i związane z tym wysychanie rogówki). Wówczas soczewka jest transporterem leku lub pewnego rodzaju opatrunkiem, który chroni rogówkę przed środowiskiem zewnętrznym, a więc na przykład przed zanieczyszczeniami i bakteriami.

Soczewki terapeutyczne przyspieszają proces gojenia i nie doprowadzają do zaostrzenia się infekcji. Dzięki konstrukcji opartej na krzywiznach i otworach dokładnie przenoszą lek na powierzchnię oka, a także zatrzymują go na niej. Gałka oczna ma wówczas bezpośredni i stały kontakt z preparatem, który działa przez odpowiedni czas.

Materiał partnera