leczenie jaskry

Ślepota – co sprawia, że człowiek ślepnie?

Coraz więcej ludzi na całym świecie boryka się z poważnymi chorobami oczu. Wiele schorzeń okulistycznych rozwija się niezauważalnie i bardzo powoli tak, że choremu trudno samodzielnie zauważyć jakiekolwiek niepokojące objawy. Niektóre choroby, jeśli nie zostaną odpowiednio wcześnie zdiagnozowane i leczone, mogą doprowadzić nawet do nieodwracalnej ślepoty. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny utraty wzroku.

Jakie choroby mogą doprowadzić do ślepoty?

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów i trudno wyobrazić sobie coś gorszego, niż jego utrata. Niestety, ślepota nie jest wcale rzadkim zjawiskiem. Dotyka ona wielu ludzi na całym świecie. Może mieć różne podłoże. Wśród najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie wymienia się choroby takie jak zaćma oraz jaskra. 

Zaćma dotyka najczęściej ludzi starszych. Ta choroba objawia się całkowitym lub częściowym zmętnieniem soczewki. Choroba może postępować bardzo powoli. Do jej charakterystycznych objawów zalicza się pogorszenie ostrości widzenia, przymglone widzenie czy zaburzenia w widzeniu kolorów. Zaćma może być leczona jedynie operacyjnie. Zabieg polega na usunięciu starej, zmętniałej soczewki i umieszczeniu w jej miejsce nowej, sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.

Kolejną niebezpieczną chorobą, która może doprowadzić do całkowitej i nieodwracalnej ślepoty jest jaskra. W Polsce najczęściej występującym jej typem jest jaskra pierwotna otwartego kąta. Jest ona szczególnie niebezpieczna, ponieważ najczęściej chory nie zauważa żadnych niepokojących objawów, aż do późnych faz choroby. Wówczas uszkodzenia nerwu wzrokowego, które powoduje choroba, są już nieodwracalne. Jedynym sposobem na zahamowanie postępów choroby jest więc wczesna diagnostyka i leczenie jaskry. Im choroba zostanie wcześniej rozpoznana, tym rokowania są lepsze.

Także nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych uszkodzeń wzroku, a nawet do całkowitej ślepoty. Cukrzyca związana jest z zaburzeniami metabolicznymi. Charakteryzuje się podwyższonym poziomem cukru we krwi, który doprowadza do retinopatii cukrzycowej. Również zwyrodnienie plamki żółtej AMD w zaawansowanych stadiach może doprowadzić do całkowitego zaniku widzenia centralnego.

Jak ochronić się przed ślepotą?

W ochronie wzroku przed ślepotą najważniejsza jest profilaktyka. Regularne wizyty okulistyczne i specjalistyczne badania wzroku np. w Centrum Okulistycznym Jaskra, nawet bez konkretnych dolegliwości, to jedyny sposób na skuteczną ochronę przed utratą wzroku. Dokładne zbadanie wzroku pozwala na wczesnym etapie rozpoznać niekorzystne zmiany oraz zapobiegać powstawaniu kolejnych.

Coraz częściej choroby oczu, które kiedyś dotykały głównie osoby starsze, występują obecnie w młodym wieku. Praca przy komputerze, siedzący tryb życia, nieodpowiednia dieta oraz zbyt długie przebywanie w  sztucznym oświetleniu wpływają na nasz wzrok. Profilaktyka to najlepszy sposób na jego ochronę.

Materiał partnera