rtg zebow dentysta tomografia komputerowa szczeki

RTG zębów jako element diagnostyki stomatologicznej

RTG czyli zdjęcie rentgenowskie pozwala na sprawdzenie określonej struktury i na tej podstawie postawienie prawidłowej diagnozy. Badanie to jest bezbolesne i krótkotrwałe. Prześwietlenie zęba jest istotne w procesie leczenia, ponieważ dzięki niemu stomatolog może sprawdzić stan zębów oraz ich korzeni. Na czym polega RTG?

Jak wygląda badanie RTG zęba?

RTG uzębienia jest badaniem radiologicznym, które polega na prześwietleniu zęba za pomocą promieni rentgenowskich. Wyniki zostają przekazane stomatologowi w postaci zdjęcia cyfrowego. Dzięki niemu może ocenić stan zębów oraz tkanki kostnej żuchwy, a także szczęki i stawu skroniowo – żuchwowego. Stomatolog na podstawie zdjęcia sprawdza strukturę wewnętrzną zębów oraz ich korzenie.

Istnieją dwa rodzaje RTG. Pierwsze z nich, czyli badanie zewnątrzustne polega na umieszczeniu w jamie ustnej pacjenta niewielkiej kliszy, która uniemożliwia ruch, dzięki czemu zdjęcie wychodzi wyraźne i nieporuszone. Drugim rodzajem jest pantomogram i tomografia, czyli warstwowe zdjęcie szczęki. Takie badania są bardziej precyzyjne i pozwalają na dokładniejszą analizę struktur.

Pacjent przed wykonaniem badania RTG musi założyć specjalny fartuch wykonany z gumy ołowianej, który pełni funkcję ochronną. Nie przepuszcza on promieni rentgenowskich. RTG zęba jest wykonywane na siedząco lub w pozycji stojącej. Badanie jest krótkie, trwa do kilku minut oraz nie wywołuje bólu. Oczekiwanie na otrzymanie zdjęcia zajmuje kilkanaście minut, czyli tyle ile wywołanie kliszy.

Jakie są wskazania do wykonania RTG?

Jak mówi stomatolog z Centrum stomatologicznego Margo:

RTG jest bardzo ważnym elementem diagnostyki stomatologicznej. Tomografia komputerowa szczęki to precyzyjne badanie diagnostyczne, które jest stosowane między innymi przed wstawieniem implantów zębowych. Takie badanie pokazuje trójwymiarowy obraz, co pozwala na ocenienie grubości kości, a przez to dobranie wielkości implantu. Innym wskazaniem jest leczenie kanałowe, przed którym trzeba ocenić za pomocą RTG stan tkanek zęba oraz ustalić długość i lokalizację kanałów.

Jednym z najczęstszych wskazań do badania jest podejrzenie zaawansowanej próchnicy lub zmian kostnych przyzębia. Oprócz tego tomograf stomatologiczny umożliwia rozpoznawanie zmian nowotworowych w obrębie szczęki. Kolejnym wskazaniem są stany zapalne oraz torbiele. Dodatkowo RTG pozwala na sprawdzenie ubytków kostnych oraz obecności zawiązków i zębów zatrzymanych bądź nadliczbowych.

Wskazaniem do wykonania RTG są także wady zgryzu. Zdjęcie pozwala na wdrożenie prawidłowego leczenia ortodontycznego, które umożliwi wyleczenie przypadłości.

Materiał partnera