lekarz

Różnice w kompetencjach lekarza internisty i rodzinnego

Lekarz medycyny rodzinnej i lekarz internista to lekarze dwóch różnych specjalizacji. Choć zakres ich wiedzy i kompetencji jest podobny, różni się kilkoma istotnymi szczegółami. Największa różnica polega na tym, że lekarz rodzinny może zajmować się zarówno pacjentami dorosłymi, jak i dziećmi. Posiada więc kompetencje zarówno internisty, jak i pediatry.

Przy pojawieniu się jakichkolwiek problemów zdrowotnych pomoże nam zarówno lekarz rodzinny jak i internista. Warto jednak wiedzieć, jakie są między nimi różnice. Opowie o nich lekarz podstawowej opieki zdrowotnej z przychodni B&M Medyk z Legnicy.

Lekarz medycyny rodzinnej

Lekarz ze specjalizacją z medycyny rodzinnej zajmuje się przypadłościami, które statystycznie pojawiają się najczęściej i nie wymagają specjalistycznej opieki – mówi lekarz POZ – Mogą to być wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe, problemy z cukrzycą i nadciśnieniem lub choroby sezonowe, takie jak grypa czy zapalenie płuc. Oczywiście pod warunkiem, że objawy są typowe i nie wymagają dalszego leczenia u specjalisty.

Lekarz rodzinny może leczyć zarówno pacjentów dorosłych, jak i dzieci. Posiada także wiedzę z zakresu geriatrii, ponieważ zajmuje się pacjentami w każdym wieku. Do zakresu jego kompetencji należy także prowadzenie działań profilaktycznych. Po odbyciu odpowiedniego szkolenia może wykonywać również szczepienia – to właśnie lekarz rodzinny lub pediatra najczęściej wykonuje tak zwany bilans. U lekarza rodzinnego otrzymamy także receptę lub skierowanie do specjalisty albo na badania.

Lekarz internista

Internista jest lekarzem zajmującym się szeroko rozumianą kwestią chorób wewnętrznych. Zajmuje się chorobami układu oddechowego, serca i układu krążenia, moczowego, kostno-stawowego, pokarmowego i dokrewnego. Diagnozuje raz wdraża odpowiednie leczenie, a jeśli sytuacja tego wymaga, kieruje do odpowiedniego specjalisty. Internista może leczyć wyłącznie dorosłych pacjentów.

Choć lekarz medycyny rodzinnej również może być lekarzem pierwszego kontaktu, zazwyczaj w przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości udajemy się do internisty. Lekarz tej specjalizacji może nas skierować na dodatkowe badania, niezbędne do wykonania dalszej diagnostyki. W większości przypadków do lekarza specjalisty potrzebne jest skierowanie, które może dla nas wypisać właśnie internista. Może również skierować nas na badania, dzięki czemu czas oczekiwania na diagnozę zdecydowanie się skróci. Z wynikami badań będziemy mogli od razu udać się do lekarza specjalisty. Może się również okazać, że objawy będą na tyle typowe, że z leczeniem poradzi sobie internista, nie będziemy wówczas musieli czekać na wizytę u specjalisty.

Materiał partnera