Fizjoterapia seniora

Rola fizjoterapii w opiece nad seniorem

Seniorzy zdecydowanie częściej niż osoby młode są podatni na urazy różnego rodzaju. Ich ciało nie jest już w tak dobrej kondycji, dlatego, aby móc wrócić do pełnej sprawności, często wymagają pomocy fizjoterapeuty. Ograniczona aktywność to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi zmagają się w codziennym życiu. Regularne ćwiczenia pod okiem specjalisty pozwalają jednak cieszyć się pełną sprawnością nawet w podeszłym wieku.

Przyczyny ograniczonej aktywności seniorów

Osoby, które osiągnęły wiek ponad 60 lat, są uznawane za seniorów. Wraz z upływem lat ich zdolność adaptacyjna organizmu stale spada. W tym czasie pojawia się także wiele chorób starczych, które wynikają nie tylko z naturalnego procesu starzenia, ale także z braku codziennej aktywności. Pracownicy Domu Zdrowia i Spokoju w Szalejewie są przekonani, że właściwa dawka ruchu i ćwiczeń z pomagają w utrzymaniu dobrej kondycji.

Układ ruchu u osób powyżej 60. Roku życia nie jest już tak sprawny, jak kiedyś. Na problemy z poruszaniem się ma wpływ wiele czynników, wśród których należy wymienić:

  • choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • problemy neurologiczne,
  • osteoporozę,
  • choroby narządów ruchu,
  • choroby zwyrodnieniowe stawów,
  • problemy z pamięcią.

Wraz z wiekiem u osób starszych spada także masa mięśniowa. W jej wyniku mięśnie stają się osłabione, a seniorzy zwykle skarżą się na brak sił. Siedzący tryb życia i unikanie ruchu mogą tylko pogorszyć sytuację.

Jak wygląda rehabilitacja seniorów?

Wiele osób w podeszłym wieku nie ma możliwości samodzielnego poruszania się. Z tego powodu fizjoterapeuci dobierają odpowiednie ćwiczenia zapobiegające, na przykład odleżynom. Osoby leżące poddawane są masażom i regularnej zmianie pozycji ciała, dzięki czemu rany pojawiają się w mniejszym stopniu lub wcale. W fizjoterapii seniorów ważna jest także motywacja do wykonywania ćwiczeń. Unikanie ich spowodowane jest zwykle strachem przed poważnymi urazami, jednak zwykle przynosi to efekt odwrotny do zamierzonego. Seniorzy powinni pamiętać o tym, że brak ruchu bardziej im szkodzi, niż pomaga.

Zadaniem fizjoterapeuty jest zatem wzmacnianie siły mięśni oraz nauka samodzielności. Na samym początku przeprowadzany jest wywiad z pacjentem, na podstawie którego można dobrać właściwy dla niego rodzaj i intensywność ćwiczeń. Często zdarza się tak, że po doznanym urazie czy chorobie seniorzy nie wracają już do pełnej sprawności. Codzienne czynności stają się dla nich trudne i niewykonalne. Aby pozwolić im na choćby odrobinę samodzielności, trzeba realizować postawione cele terapeutyczne.

Materiał partnera