Zabiegi stomatologiczne: rodzaje zabiegów dentystycznych

Rodzaje zabiegów stomatologicznych

Każdy gabinet stomatologiczny, który nie specjalizuje się w wykonywaniu jedynie określonego rodzaju leczenia (np. gabinety ortodontyczne lub implantologiczne), oferuje leczenie obejmujące co najmniej kilka specjalizacji. Nie wszystkie placówki oferują jednakowy zakres usług, jednak na pewno można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów zabiegów stomatologicznych, które są wykonywane w znakomitej większości klinik dentystycznych.

Stomatologia zachowawcza

Pierwszym istotnym rodzajem zabiegów stomatologicznych są zabiegi wykonywane w ramach stomatologii zachowawczej (ogólnej). W ramach tej specjalizacji dentysta zajmuje się profilaktyką i leczeniem skutków choroby próchnicowej zębów. To właśnie do lekarza zajmującego się stomatologią zachowawczą zgłaszamy się na rutynowe badania kontrolne, również tutaj wykonywane jest wypełnianie ubytków zębowych oraz tak nielubiane przez większość pacjentów leczenie kanałowe zębów. Ostatnim rodzajem zabiegów z zakresu stomatologii ogólnej są zabiegi profilaktyczne, czyli takie, które mają na celu dokładne oczyszczenie naszych zębów z zalegającej płytki oraz kamienia nazębnego oraz ich dodatkowe zabezpieczenie przed rozwojem bakterii próchnicy.

Leczenie ortodontyczne

Drugim rodzajem zabiegów stomatologicznych, które są wykonywane w wielu przychodniach jest leczenie ortodontyczne, czyli leczenie wad zgryzu. Polega ono na noszeniu aparatu ortodontycznego, którego działania spowoduje stopniowe ustawienie zębów we właściwym miejscu w łuku zębowym. Leczenie ortodontyczne bardzo często jest wykonywane we współpracy ze stomatologami innych specjalizacji. Przed założeniem aparatu ortodontycznego często konieczne jest bowiem usunięcie jednego lub większej ilości zębów w łuku zębowym, w celu uzyskania miejsca na ustawienie innych zębów.

Chirurgia stomatologiczna

Usunięciem zębów przed planowanym leczeniem ortodontycznym zajmuje się właśnie chirurg stomatologiczny. Jeżeli wiec chcemy się podjąć leczenia wady zgryzu, warto jest rozważyć wybór kliniki, w której przyjmują lekarze obu specjalizacji. Taką placówka jest np. Klinika Dentystyczna Maxdent we Wrocławiu.

Wspomaganie leczenia ortodontycznego to oczywiście tylko wyimek obowiązków chirurga stomatologicznego. W ramach wykonywanych zabiegów zajmuje się on także usuwaniem zębów mądrości, na które nie ma miejsca w łuku zębowym oraz ekstrakcjami zębów, których nie udało się uratować poprzez leczenie endodontyczne. Poza tym chirurg stomatologiczny wykonuje także m.in. resekcje wierzchołków korzeni, hemisekcje, podnoszenie dna zatoki zębowej, czy sterowaną regeneracje kości przed wszczepieniem implantów zębowych.

Protetyka i implantologia

W gabinetach stomatologicznych uzyskamy także pomoc w przypadkach utraty naturalnych zębów. Odbudową zębów zajmuje się protetyka i implantologia. Odbudowując stracone zęby mamy do wyboru przynajmniej kilka możliwości. W doborze najlepszej w danym przypadku pomoże nam specjalista. Możemy bowiem zadecydować się na ruchomą lub stałą protezę zębową lub na wszczepienie implantów zębowych. Implanty są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ umożliwiają odbudowę nie tylko korony zęba, ale również jego korzenia, dzięki czemu odzyskujemy nie tylko estetykę uśmiechu, ale również pełną funkcjonalność układu żucia. Jednak wszczepienie implantów jest stosunkowo drogie, dlatego w przypadku większych braków w uzębieniu, cały czas największa popularnością cieszą się tradycyjne protezy.

Materiał partnera