Rodzaje protez zębowych

Rodzaje protez zębowych

Dzięki protezom zębowym pacjenci z różnych powodów cierpiący na braki w uzębieniu znów mogą się uśmiechać, a co nawet ważniejsze – skutecznie gryźć i przeżuwać. Wyróżniamy zasadniczo dwa główne typy protez: stałe i ruchome. Pierwsze są wygodniejsze i bardziej trwałe, drugie z kolei odznaczają się niższą ceną, a dzięki możliwości wyjęcia łatwiej je utrzymać w czystości. Co jeszcze warto wiedzieć na temat poszczególnych wariantów?

Implanty

Zacznijmy od omówienia protez stałych. Wśród nich na uwagę zasługują zwłaszcza implanty, na których często osadzone zostają protezy innego rodzaju (zarówno ruchome, jak i stałe). Implanty to zaś nic innego jak specjalne, wszczepiane w kość śruby, które zastępują naturalne korzenie zębów. Na takiej śrubie natomiast umieszcza się biały element wystający ponad dziąsło, czyli koronę.

Licówki i korony

Korona może być zamocowana także na własnym zębie pacjenta (zarówno żywym, jak i już martwym), np. w celu odbudowania poważnego ubytku. To również jest rodzaj protezy – podobnie jak licówki, czyli cienkie porcelanowe płatki przyklejane trwale na powierzchni zębów. O ile jednak korony pełnią funkcje zarówno praktyczne, jak i estetyczne, o tyle licówki realizują przede wszystkim to drugie zadanie, ukrywając np. brzydki kolor lub kształt zęba.

Mosty i wkłady

W przypadku ubytków, które nie kwalifikują się do uzupełnienia pełną koroną, ale też zbyt są duże na zwykłą plombę, można zastosować wkłady koronowe lub koronowo-korzeniowe, zwane niekiedy z angielska inlayami. Zarówno wkłady, jak i korony oraz implanty (ale też własne zęby pacjenta, o ile są wystarczająco mocne) mogą posłużyć do zamocowania tzw. mostów. Ten rodzaj protezy stałej składa się zasadniczo z kilku połączonych ze sobą koron i pozwala uzupełnić brak większej liczby zębów.

Materiał wykonania

Jak dowiadujemy się w przychodni stomatologicznej ES Dentica w Tychach, protezy stałe mogą być wykonane z metalu, z porcelany lub połączenia obu tych materiałów. Istnieją także protezy cyrkonowe. Te ruchome z kolei dzielą się na akrylowe, akrylowo-metalowe (inaczej: szkieletowe) i winylowe. Ostatnie z nich, z uwagi na swą elastyczność, postrzegane są przez pacjentów jako bardziej komfortowe od bardziej klasycznych rozwiązań.

Protezy akrylowe

Do protez akrylowych zaliczyć można natomiast słynne „sztuczne szczęki”, czyli protezy całkowite stosowane w sytuacji bezzębia (gdy pacjent nie ma już ani jednego własnego zęba). Nie są one jednak szczególnie wygodne czy praktyczne, dlatego coraz częściej stabilizuje się je na implantach albo zastępuje protezami szkieletowymi.

Protezy szkieletowe

One zaś trzymają się na zębach dzięki metalowym klamrom, zasuwom, zatrzaskom lub specjalnym teleskopom. Ze względu na widoczność tych elementów protezy szkieletowe raczej nie wykorzystuje się ich do uzupełniania braków w przedniej części szczęki i żuchwy. Poza tym jednak są rekomendowane jako dobrze przenoszące siły zgryzowe, a w związku z tym powstrzymujące stopniowy zanik kości.

Materiał partnera