Rodzaje peelingów

Peeling, czyli złuszczanie obumarłych komórek naskórka, to skuteczny sposób na regenerację skóry i poprawę jej wyglądu. Po takim zabiegu cera staje się oczyszczona i promienna, a także łatwiej przyswaja składniki odżywcze. Bogaty wybór kosmetyków sprawia, że popularne stały się domowe zabiegi peelingujące, jednak najlepsze efekty przynoszą peelingi medyczne dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów.

Peelingi chemiczne

Peeling chemiczny polega na złuszczaniu martwego naskórka przy pomocy specjalnie skomponowanych mieszanek chemicznych. W tym celu wykorzystuje się np. różnego rodzaju kwasy. Substancje te nakładane są najczęściej na skórę twarzy, jednak zabieg może obejmować również szyję, dekolt, a nawet dłonie.

Działanie peelingu chemicznego jest z jednej strony delikatne, przez co metodę tę zaleca się w przypadku cery wrażliwej i problematycznej, np. naczyniowej czy trądzikowej, a z drugiej niezwykle skuteczne. – Przekonuje ekspert reprezentujący warszawską Klinikę Chęciński, do której specjalności należą chirurgia plastyczna oraz medycyna estetyczna. – Substancje chemiczne nie tylko usuwają wierzchnie warstwy naskórka, ale również stymulują wytwarzanie elastyny. Dzięki temu można pozbyć się powierzchownych zmarszczek, nieestetycznych przebarwień i innych defektów. Skóra po zabiegu stanie się nie tylko oczyszczona i świetlista, ale też pobudzona do działania, a przez to bardziej jędrna i elastyczna.

Wyróżniamy przy tym trzy rodzaje peelingu chemicznego ze względu na zakres zabiegu:

  • Peeling powierzchowny – substancje aktywne wnikają w naskórek usuwając powierzchowne defekty cery, takie jak drobne zmarszczki, niewielkie zmiany trądzikowe czy przebarwienia.
  • Peeling średnio-głęboki – zakres działania substancji obejmuje nie tylko naskórek, ale też skórę właściwą w jej górnej warstwie, dzięki czemu można pozbyć się głębszych zmian, np. wywołanych problemami dermatologicznymi takimi jak trądzik.
  • Peeling głęboki – w tym przypadku dobiera się silnie działające mieszanki chemiczne, które wnikają głęboko w skórę. Metoda ta wykorzystywana jest w walce ze znacznymi defektami i głębokimi zmianami, np. zmarszczkami czy bliznami.

Wykonanie peelingu chemicznego jest szczególnie polecane jesienią jako skuteczny sposób na oczyszczenie i odświeżenie skóry po lecie.

Peeling mechaniczny

Peeling mechaniczny wykorzystuje fizyczne metody usuwania martwego naskórka obejmujące wykorzystanie azotu, ultradźwięków czy specjalnych narzędzi. Na uwagę zasługuje tu w szczególności mikrodermabrazja, gdzie peeling wykonywany jest za pomocą specjalnych przyrządów z głowicami diamentowymi, korundowymi lub tlenowymi. Oprócz tego wykonuje się również peelingi kawitacyjne przy użyciu ultradźwięków. Pamiętajmy, że metoda, zakres i częstotliwość zabiegów peelingujących powinny być określone przez specjalistę.

Materiał partnera