Maseczka ochronna z filtrem FFP

Rodzaje maseczek na twarz, które realnie zwiększają ochronę przed zakażeniem

COVID-19 jest realnym zagrożeniem, ale można skutecznie chronić się przed zakażeniem oraz uniknąć zarażenia innych osób. Jednym ze sposobów na znaczące ograniczenie transmisji wirusa jest noszenie maseczki ochronnej. Maska masce jednak nierówna – poszczególne ich rodzaje zapewniają różny poziom ochrony. Jakie maseczki na twarz gwarantują najlepsze zabezpieczenie przed zakażeniem?

Jednorazowe maseczki chirurgiczne 

Maseczki ochronne, potocznie nazywane maseczkami chirurgicznymi, mają za zadanie przede wszystkim chronić otoczenie użytkownika. W niewielkim stopniu zabezpieczają też noszące je osoby przed aerozolami z otaczającego powietrza, w których mogą znajdować się wirusy. Maseczki chirurgiczne nie filtrują powietrza, a ustanawiają fizyczną barierę między błonami śluzowymi a potencjalnym zanieczyszczeniem. Dostępne są w kilku wersjach:

  • Typ I – skuteczność filtracji ≥ 95;
  • Typ II – skuteczność filtracji ≥ 98;
  • Typ IIR – skuteczność filtracji ≥ 98. Dodatkowo odporne na przesiąkanie.

Z racji tego, że maseczki chirurgiczne są dość luźno dopasowane do twarzy, nie gwarantują pełnej szczelności, a więc ochrony przed kropelkami. Oferują jednak o wiele wyższy komfort noszenia niż maski FFP. Z czasem nabierają wilgoci i przestają zapewniać ochronę, dlatego nie są przeznaczone do długiego noszenia, a po użyciu należy je wyrzucić.

Półmaski filtrujące FFP 

Półmaski filtrujące FFP chronią użytkownika przed wdychaniem najdrobniejszych cząsteczek, kropelek i aerozoli. Składają się nie tylko z materiału o bardzo gęstym splocie, ale również filtra oczyszczającego. W sklepach ze środkami ochrony osobistej, takich jak sklep Mia-Design, można znaleźć dwa rodzaje masek FFP. Pierwszym są maski FFP z zaworem oddechowym, które filtrują wyłącznie powietrze wdychane, dlatego chronią wyłącznie użytkownika. Drugim są maski FFP bez zaworu oddechowego, które filtrują zarówno powietrze wdychane, jak i wydychane, dzięki czemu chronią użytkownika oraz inne osoby. Ze względu na skuteczność filtra półmaski filtrujące dzieli się na trzy klasy filtracji:

  • FFP1 – zatrzymują około 80% cząstek o średnicy mniejszej niż 2 mikrometry;
  • FFP2 – zatrzymują około 94% cząstek o średnicy mniejszej niż 0,5 mikrometra;
  • FFP3 – zatrzymują około 99,95% cząstek o średnicy mniejszej niż 0,5 mikrometra.

Prawidłowo użytkowane półmaski filtrujące charakteryzują się znacznie wyższą szczelnością niż maseczki chirurgiczne, dzięki czemu zapewniają najwyższą ochronę użytkownika przed zarażeniem. Dostępne są w dwóch wersjach: jednorazowej oraz do wielokrotnego użytku. Półmaski jednorazowe można stosować przez kilka godzin, a w półmaskach do wielokrotnego użytku należy okresowo wymieniać filtr – zgodnie z zaleceniami producenta.

Materiał partnera