Rezonans magnetyczny kluczowy w diagnozie wielu poważnych schorzeń

Aparat do rezonansu magnetycznego pozwala na zdiagnozowanie takich problemów medycznych jak choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, nowotwór czy uraz stawu. Na czym polega i kiedy wykonuje się to badanie?

Rezonans magnetyczny (MRI) to rodzaj bardzo nowoczesnego i dokładnego badania obrazowego wykorzystywanego w wielu przypadkach. Dzięki niemu radiolog może obejrzeć przekrój badanych narządów. Ponadto, badanie pozwala na obrazowanie w różnych płaszczyznach, co sprzyja jeszcze dokładniejszej ocenie organów. Na czym polega rezonans magnetyczny? Czy jest bezpieczny dla pacjenta?

Jak działa rezonans magnetyczny?

Podczas badania aparat do MR wytwarza pole magnetyczne o bardzo dużym nasileniu – 20 tys. razy większym niż pole magnetyczne Ziemi – przez co pobudza znajdujące się w ludzkim ciele protony wodoru. Aparat odbiera emitowane przez protony fale i przetwarza je na obraz widoczny w monitorze. Dzięki temu uzyskuje się zdjęcia, które z dokładnością do kilku milimetrów pozwalają na diagnostykę wielu problemów medycznych. Aby sprawdzić więcej na ten temat warto zajrzeć na stronę producenta rezonansów magnetycznych: https://www.philips.pl/healthcare/solutions/magnetic-resonance

Co istotne, badanie MRI nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie. W ciągu ostatnich lat przeprowadzono kilka milionów badań rezonansem. W żadnym z nich nie wystąpiły znane efekty uboczne.

Jakie są wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego?

Na co dzień wykonuje się różnego rodzaju rezonanse magnetyczne. Choć najczęściej kojarzy się on z badaniem głowy i kręgosłupa wykonuje się również rezonans szyi, jamy brzusznej, klatki piersiowej i stawów – m.in. stawu barkowego, kolanowego czy łokciowego. W aparacie do MR można też zbadać części kończyn – udo, stopę, nadgarstek czy palce.

Dzięki tak szerokiemu zastosowaniu istnieje możliwość zdiagnozowania szeregu problemów medycznych. Rezonans pozwala wykryć różnego rodzaju patologie rozwojowe, zmiany zapalne tkanki mózgowej, uszkodzenie kręgosłupa i demencję starczą.

Badanie MRI ułatwia także rozpoznanie chorób klatki piersiowej i jamy brzusznej – przede wszystkim wykrycie guzów i procesu nowotworowego – a dzięki możliwości wykrycia już bardzo niewielkich zmian – umożliwia też wczesne zdiagnozowanie niedokrwienia mózgu będącego przyczyną niebezpiecznego dla życia udaru.

Badanie rezonansem magnetycznym trwa zwykle około kilkudziesięciu minut. Jego długość zależy od tego, co konkretnie badamy. Do rezonansu należy się odpowiednio przygotować. Niestety, nie wszystkie osoby mogą być poddane promieniowaniu. Wśród przeciwwskazań są m.in. wszczepiony do organizmu metalowy implant, rozrusznik serca czy proteza.

Materiał partnera