Resekcja wierzchołka korzenia zęba

Resekcja wierzchołka korzenia zęba. Charakterystyka i przebieg zabiegu.

Resekcja wierzchołka korzenia zęba, zwana też resekcją korzenia lub resekcją zęba, to mikrochirurgiczny zabieg wykonywany celem usunięcia okołowierzchołkowego ogniska zapalnego. Przeprowadzany jest u pacjentów, u których leczenie kanałowe nie może być ponownie przeprowadzone lub okaże się one nieskuteczne. Najczęściej poddawane resekcji są zęby jednokorzeniowe, czyli siekacze i kły. Zabieg ten jest często ostatnią szansą na uniknięcie ekstrakcji.

Resekcja wierzchołka korzenia zęba – wskazania

Resekcja zęba zalecana jest w przypadku:

  • widocznych zmian zapalnych jak torbiele, ziarniniaki, zapalenie kości (jeżeli zmiany nie objęły więcej niż jednej trzeciej przywierzchołkowej powierzchni zęba),
  • zębów, które samoistnie obumarły,
  • zębów, które nie mogą być leczone kanałowo, ponieważ wcześniej leczenie endodontyczne zostało źle przeprowadzone lub nie przyniosło oczekiwanych rezultatów,
  • głębokiego złamania korzenia,
  • przepchnięcia materiału wypełniającego poza wierzchołek zęba,
  • zębów z dużymi zmianami okołowierzchołkowymi, wynoszącymi powyżej 10 mm,
  • zębów z uzupełnieniami protetycznymi.

Jak przebiega zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba?

Zabieg wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym, w znieczuleniu miejscowym. Po dokładnym oczyszczeniu i poszerzeniu kanału korzeniowego stomatolog nacina śluzówkę w okolicy wierzchołka i wycina okienka kostne. Następnie za pomocą wiertła usuwa zmienione chorobowo tkanki, wierzchołek korzenia oraz kość. Kanał korzeniowy szczelnie wypełnia materiałami biokompatybilnymi, a okienko kostne materiałem kościozastępczym. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, stomatolog może dodatkowo wyłyżeczkować ziarninę. Resekcję korzenia kończy się przemyciem roztworem soli fizjologicznej, zszyciem rany i założeniem opatrunku.

Jak informuje nas specjalista z gabinetu Platinum Dental w Bełchatowie: Zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba należy do ryzykownych. Podczas zabiegu może dojść do powikłań, takich jak wtłoczenie wierzchołka korzenia do kanału, uszkodzenie nerwu, otwarcie zatoki szczękowej, a nawet przebicie błony śluzowej nosa. Dlatego ważne jest, aby udać się do gabinetu, w którym zajmie się nami doświadczony stomatolog.

Prawidłowo wykonany zabieg nie tylko pozwoli nam zachować pełne uzębienie, ale także uchronić się przed dotkliwymi powikłaniami oraz znacząco skrócić czas rekonwalescencji. Ponadto zabieg przeprowadzony przez specjalistę może być niemal całkowicie bezbolesny.

Rekonwalescencja po zabiegu resekcji wierzchołka korzenia zęba

Okres rekonwalescencji i towarzyszące mu dolegliwości są podobne do pozostałych stomatologicznych zabiegów chirurgicznych. Nawet po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu możemy przez kilka dni odczuwać ból, dyskomfort, a w miejscu objętym leczeniem może pojawić się obrzęk. Wówczas wystarczą środki przeciwbólowe oraz okłady z lodu. Mimo że stomatolog usuwa szwy z zagojonej rany już w kilka dni po zabiegu, należy jeszcze przez kilka miesięcy pozostawać pod jego opieką. Całkowita odbudowa tkanki kostnej może potrwać nawet kilka lat.

Materiał partnera