Rak jajnika

Rak jajnika – objawy, diagnoza i leczenie

Chorób nowotworowych boją się z pewnością wszyscy – w zbiorowej świadomości właśnie tego typu schorzenia uchodzą za najgorszą rzecz, jaka tylko może się przytrafić. Znamy w końcu ciężkie przypadki raka, które miały miejsce wśród naszych znajomych, a także w dalszych, a może nawet bliższych kręgach rodzinnych. Ale oprócz sytuacji doprawdy tragicznych, nie raz musieliśmy spotkać się z walką zakończoną sukcesem.

Jednym z najczęściej występujących nowotworów kobiecych jest ten atakujący jajniki. Przyczyny jego powstawania nie są jeszcze zupełnie jasne; wiemy jednak doskonale, że pojawia się zwykle w między 40 a 70 rokiem życia i rozwija szybko, wpływając także na pracę pobliskich narządów. Jeśli tylko uda się go wykryć odpowiednio wcześnie, nadzieje na powrót do zdrowia mogą być w pełni uzasadnione. By opowiedzieć nieco więcej o objawach, diagnozowaniu oraz leczeniu tego rodzaju raka, napisaliśmy niniejszy – miejmy nadzieję, pomocny – artykuł, korzystając przy tym z wiedzy specjalistów ze szczecińskiej MediLuxClinic. Zapraszamy do lektury.

Osoby najbardziej narażone na zachorowanie

Okazuje się, że na spore ryzyko nowotworowej choroby nabłonka jajnika narażone są panie z prawidłowym i nieprzerywanym jajeczkowaniem, czyli głównie osoby rzadko zachodzące w ciąże lub te, które jeszcze do tej pory nie rodziły. Naukowcy analizujący czynniki mające wpływ na występowanie owej odmiany raka, pewne znaczenie przypisują także diecie, a nawet grupie krwi. Choć zdecydowana większość potwierdzonych przypadków to te sporadyczne, mówi się również o predyspozycjach wrodzonych, szczególnie zaś u kobiet, u których w gronie najbliższych ujawniono co najmniej dwa faktyczne zachorowania.

Widoczne objawy nowotworu

Niestety często zdarza się tak, że schorzenie to jest wykrywane zupełnie przypadkowo. Rak jajnika przez bardzo długi czas nie daje o sobie znać, rozwijając się właściwie bezobjawowo. Dopiero gdy choroba wchodzi już w bardziej zaawansowane stadia, pojawiać zaczynają się przeróżne dolegliwości. Mowa tu między innymi o problemach z układem pokarmowym – wzdęciach, niestrawności, braku apetytu. Inne znaki świadczące o tym, że dzieje się coś nieprawidłowego to nudności, zaparcia, obrzęki nóg, a także niepokojące krwawienie z dróg rodnych.

Diagnozowanie raka jajnika

Głównym sposobem, by dowiedzieć się o ewentualnych komplikacjach jest oczywiście udanie się do ginekologa. Nie powinno lekceważyć się znaczenia systematycznych wizyt w odpowiednim gabinecie – nawet jeśli sądzimy, że wszystko jest w porządku, prawda może być całkowicie odmienna. Jeśli już występuje podejrzenie istnienia guza jajnika, wykonać należy tak zwane badanie obrazowe, bazujące na wykorzystaniu ultrasonografu. Idąc dalej, tomografia komputerowa wraz z rezonansem magnetycznym mogą być traktowane jako swoiste uzupełnienie powyższych metod, podobnie jak cytologia, czy też laparoskopia.

Sposoby leczenia

Podejście do sprawy leczenia zależy rzecz jasna od stopnia zaawansowania nowotworu. Wyróżnia się wiele linii powrotu do zdrowia, najskuteczniejsze zawierają elementy chemioterapii, jak również wiążą się z bardziej inwazyjnymi zabiegami. Guzy o charakterze czynnościowym nie muszą być operowane; wyjątkiem są jednak dosyć ostre powikłania, takie jak pęknięcia, uwięźnięcia, czy obfite krwawienie. Poważniejsze przypadki za każdym razem wymagają już interwencji chirurgicznej. Rak łagodny skutkować będzie wycięciem obszaru zmiany, przy jednoczesnym pozostawieniu części zdrowej. Nowotwory złośliwe natomiast wiążą się już z usunięciem całego narządu rodnego, wraz z węzłami chłonnymi, wyrostkiem robaczkowym, jak również widocznymi ogniskami przerzutowymi.

Materiał partnera