Punkcja tarczycy

Punkcja tarczycy. Jak przygotować się do badania?

Punkcja to nakłucie, które wykonuje się w celach medycznych. Punkcja tarczycy umożliwia pozyskanie materiału do badania mikroskopowego, jest wówczas rodzajem biopsji, choć może być również wykonana w celu opróżnienia torbieli tarczycy z płynu. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej, kiedy należy wykonać punkcję tarczycy, a następnie opowiemy, jak przebiega oraz w jaki sposób należy przygotować się do badania.

Wskazania do wykonania aspiracyjnej biopsji tarczycy

Punkcja tarczycy fachowo określana jest jako biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana (BACC) pod kontrolą USG. Na punkcję tarczycy kieruje lekarz endokrynolog. Do konsultacji z lekarzem endokrynologiem powinno pacjenta skłaniać pojawienie się bolesnego ucisku i wyczuwalnych pod palcami guzków w obrębie szyi. Niepokojące symptomy, które mogą wskazywać na nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy, to także obrzęk szyi, który daje wrażenie opuchnięcia dolnej części twarzy, powiększone węzły chłonne (niezwiązane z infekcją), a także problemy z przełykaniem i chrypka nieustępująca nawet po zastosowaniu syropów lub tabletek do ssania. Pierwszy krok w kierunku odpowiedniej diagnostyki to badanie USG. Gdy wykryta zostanie obecność jednego lub kilku guzków, lekarz kieruje nas na punkcję tarczycy. Jak wyjaśnia nam ekspert reprezentujący gliwicki gabinet histopatologiczny Histamed prof. Dr hab. N. Med. Dariusza Lange, za sprawą punkcji tarczycy można wykluczyć lub wykryć proces złośliwy, zdiagnozować niektóre rodzaje zapaleń tarczycy, a także opróżnić zmiany z płynu, o czym wspomnieliśmy we wstępie.

Jak przebiega punkcja tarczycy i jak się do niej przygotować?

Punkcja tarczycy to pobranie materiału biologicznego do badania. W praktyce to wykonywanie niewielkich nakłuć igłą o grubości od 0,4 do 0,6 mm. Jest bezbolesne, więc nie wymaga znieczulenia – punkcja tarczycy zostanie wykonana w gabinecie przez patomorfologa wraz z radiologiem. Zaznaczmy, że nie jest konieczna wizyta w szpitalu.  Materiał pobrany w czasie biopsji aspiracyjnej celowanej pod kontrolą USG jest poddawany ocenie specjalisty patomorfologa pod mikroskopem. Pacjent nie musi się w żaden szczególny sposób przygotowywać do zabiegu – do gabinetu należy zgłosić się z dokumentacją medyczną. Przed zabiegiem zwykle przeprowadzany jest krótki wywiad o chorobach współistniejących. Na koniec kilka drobnych uwag. Pacjent podczas badania nie powinien mieć żadnej biżuterii i ozdób na tylnej części głowy. Po wykonaniu punkcji w miejsce nakłuć zakładany jest niewielki opatrunek. W trakcie punkcji tarczycy należy spokojnie wdychać i wydychać powietrze, więc jeśli męczy nas kaszel, może stanowić to utrudnienie – lepiej przełożyć badanie na inny termin.

Materiał partnera