Profilaktyka zębów. Jak dbać o zęby?

Leczenie zębów nawet pomimo zastosowania środków znieczulających najczęściej bywa dość nieprzyjemne – jak również mocno kosztowne. Maksyma: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, jest więc w tym przypadku szczególnie trafna. Jak jednak dbać o uzębienie, żeby podjęte przez nas działania profilaktyczne przyniosły spodziewany efekt w postaci pięknego, zdrowego uśmiechu?

Podstawą jest oczywiście regularne szczotkowanie zębów – co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Cała procedura powinna zająć średnio 2-3 minuty i odbyć się przy użyciu odpowiednio dobranej do naszych potrzeb szczoteczki i pasty. Tę pierwszą należy wymieniać mniej więcej co kwartał, jako że z czasem odkształca się ona, traci pierwotne właściwości i w efekcie po prostu gorzej czyści zęby.

Poprawa skuteczności

Po ich umyciu koniecznie usuńmy bakteryjny osad z języka i zastosujmy płyn do płukania, a minimum raz dziennie, wieczorem, wynitkujmy przestrzenie międzyzębowe. Dzięki temu nie tylko zadbamy o świeży oddech, ale dodatkowo zmniejszymy ryzyko wystąpienia próchnicy. Rozwija się ona bowiem wówczas, gdy nie usuwamy na bieżąco tzw. płytki nazębnej, która z czasem przekształca się w kamień nazębny.

Warto poszukać miejsca – takiego jak choćby warszawska przychodnia stomatologiczna Ferreus – które oferuje usługę krótkotrwałego wybarwiania płytki na wyraźnie widoczny kolor. Dzięki temu możliwa staje się precyzyjna ocena skuteczności naszego szczotkowania i jej poprawa, zgodnie z zaleceniami specjalisty, który nauczy nas używać prawidłowo nie tylko szczoteczki, ale też nitki dentystycznej, tak by nie ranić dziąseł.

Profesjonalna pomoc

Niestety, na własną rękę jednak nigdy nie będziemy w stanie pozbyć się 100 zgromadzonych na zębach (również pod dziąsłami!) osadów – ani tym bardziej kamienia. Na szczęście profesjonaliści potrafią sobie z tym poradzić. Skuteczna profilaktyka chorób zębów i dziąseł obejmuje zatem również wizyty w gabinecie stomatologicznym, średnio raz na pół roku (nawet wtedy, gdy teoretycznie nic złego się nie dzieje).

Podczas takiej wizyty warto poprosić nie tylko o skontrolowanie stanu jamy ustnej w celu wykrycia ewentualnych problemów w stosunkowo wczesnym, a więc łatwiejszym do wyleczenia stadium – ale też o wykonanie całkowicie bezbolesnych zabiegów takich jak piaskowanie, scaling czy wzmacniające zęby lakierowanie. Dzięki nim pozbędziemy się zalegających osadów oraz kamienia nazębnego, zyskując tym samym też bielszy uśmiech.

Dieta

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o odpowiedniej diecie, która również ma niebagatelne znaczenie dla utrzymania zębów i dziąseł w dobrej kondycji. Wymaga ono przede wszystkim spożywania produktów bogatych w wapń i witaminę D3, a także ograniczenia produktów bogatych w cukier – zwłaszcza oblepiających zęby cukierków oraz słodzonych napojów.

Materiał partnera