Bezsenność

Problemy ze snem. Co warto wiedzieć na ich temat?

Bezsenność towarzyszy wielu osobom i dotyczy zarówno problemów z zaśnięciem, jak i utrzymaniem ciągłości snu. Jej przyczyn jest wiele. Jedne można wyeliminować w prosty sposób, a inne wymagają pomocy specjalisty. Lekceważenie problemu może wywoływać duże konsekwencje zdrowotne. Jakie zatem czynniki powodują bezsenność i jak sobie z nią radzić? Warto znać odpowiedzi na obydwa pytania.

Przyczyny bezsenności

Zaburzenia snu dotykają osób w różnych przedziałach wiekowych. Zależą one zarówno od zewnętrznych, jak i wewnętrznych czynników. Pojawienie się ich ma zwykle negatywny wpływ na organizm człowieka, dlatego też, aby je całkowicie wyeliminować, należy poznać przyczynę problemu. Bezsenność pojawia się głównie w wyniku niekorzystnego wpływu środowiska na organizm oraz złych nawyków człowieka.

Do głównych przyczyn problemów ze snem można zaliczyć:

 • choroby i zaburzenia psychiczne, głównie depresje i stany lękowe (50%-60%),
 • uzależnienia i choroby somatyczne (10%-20%),
 • pierwotne zaburzeni snu (10%-20%), czyli:
  • obturacyjne zaburzenia oddychania podczas snu,
  • zaburzenia okołodobowego rytmu snu i czuwania,
  • zespół niespokojnych nóg,
  • bezsenność typu psychofizjologicznego (występuje najczęściej w związku z trudną sytuacją życiową).

Liczba osób cierpiących na ten problem stale wzrasta. Uważa się, że obecnie z bezsennością może zmagać się nawet 35% światowej populacji. Sen jest potrzebny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a tzw. zarwane noce mają ogromny wpływ na rozwój chorób oraz ogólne samopoczucie człowieka – informuje dr Urszula Sadłowska z prywatnego gabinetu psychiatrycznego w Warszawie.

Jak radzić sobie z zaburzeniami snu?

Sposobów na zwalczanie bezsenności jest wiele. Ich odpowiedni dobór dla pacjenta zależy przede wszystkim od przyczyn powstawania zaburzeń snu. Najważniejsza jest  jednak w każdym przypadku właściwa higiena snu. Pacjenci borykający się z tym problemem powinni skorzystać z pomocy psychologicznej o charakterze terapii poznawczo-behawioralnej, która opiera się na czynnościach behawioralnych nakierowanych na wzmocnienie potrzeby i rytmu snu oraz odwróceniu nawyków utrwalających bezsenność.

Ważne jest wprowadzenie odpowiedniej ilości aktywności fizycznej w ciągu dnia, znaczne ograniczenie picia kawy oraz alkoholu i przyjmowania substancji pobudzających. Zaleca się także wyeliminowanie nikotyny i innych używek. Jeśli problemy ze snem utrzymują się należy skorzystać z wizyty u specjalisty i leczenia farmakologicznego.

Materiał partnera