wzdęcia

Poznaj sposoby na wzdęty brzuch

Wzdęcia to bardzo popularna dolegliwość, na którą cierpi prawie połowa społeczeństwa. Wiąże się z nimi wzdęty brzuch, który daje uczucie dyskomfortu, przepełnienia, a nawet bólu pojawiającego się w dolnej jego części. Przyczynia się do znacznego pogorszenia samopoczucia oraz utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zwykle spowodowany jest zmianami czynnościowymi w obrębie przewodu pokarmowego i aby się ich pozbyć, wystarczy wdrożyć w życie kilka zmian.

Nie jedz w pośpiechu

Jednym z podstawowych problemów związanych ze wzdętym brzuchem jest zbyt szybkie spożywanie posiłków. Podczas jedzenia wraz z pokarmem połykamy duże ilości powietrza, które trafiają do przewodu pokarmowego. Część z nich usuwana jest przez odbijanie, a reszta przechodzi dalej i powoduje wzdęcie. Dlatego, aby ich uniknąć, postarajmy się jeść w spokoju, małymi porcjami i przeżuwać dokładnie pokarm. Dodatkowo unikajmy palenia papierosów i żucia gumy, które również prowadzi do połykania nadmiernych ilości powietrza i zwiększa ilość gazów w jelitach.

Unikaj gazowanych napojów

Napoje nasycone dwutlenkiem węgla bardzo dobrze gaszą pragnienie i odświeżają kubki smakowe, jednak nie są sprzymierzeńcem dla naszych jelit. Każdorazowo podczas spożywania napojów do przewodu pokarmowego wtłaczane jest powietrze, a picie gazowanych napojów dodatkowo zwiększa ich ilość. Gazy, rozprężając się w jelitach, napierają na ich ściany i mogą dawać uczucie dyskomfortu. Ponadto zrezygnujmy z używania słomek, które również powodują, że połykamy więcej powietrza. Dlatego decydując się na napój w ciągu dnia, wybierzmy wodę niegazowaną albo ziołowe herbaty (koper włoski, rumianek, melisa).

Unikaj wzdymających potraw

Gazy powstają podczas fermentacji resztek pokarmowych, które znajdują się w jelitach. Odbywa się to przy udziale mikroflory jelitowej, która pewne produkty metabolizuje z wytworzeniem większej ilości gazów. Na wzdęcia wcale nie muszą skarżyć się osoby, których dieta jest daleka od ideału. Mogą to być także osoby zdrowo się odżywiające, ale wybierające pokarmy, które nasilają powstawanie gazów. Wśród nich wyróżnia się rośliny strączkowe: fasolę, groch, a także kapustę, brukselkę, cebulę, sery pleśniowe, mleko oraz owoce: śliwki, brzoskwinie, jabłka. Należy mieć na uwadze, że u różnych osób wzdęcia mogą pojawiać się po różnych produktach, dlatego warto obserwować własne ciało i rezygnować z tych, które wywołują niepożądane objawy. Natomiast jeżeli potrzebujemy ulgi po zbyt obfitym posiłku, to gdy pojawi się wzdęty brzuch Iberogast będzie dobrym rozwiązaniem. Bezpiecznym lekiem będzie również simetykon, który zmniejsza napięcie powierzchniowe gazów w obrębie jelit, oraz działająca rozkurczająco drotaweryna.

Uprawiaj sport

Nic tak nie poprawia samopoczucia i zwiększa wydolności organizmu jak regularny wysiłek fizyczny. Aktywność sprzyja nie tylko zrzuceniu dodatkowych kilogramów, ale także doskonale poprawia motorykę przewodu pokarmowego. Ruch, a zwłaszcza ten angażujący dolne partie mięśniowe, powoduje przyspieszenie motoryki jelit, co umożliwia szybsze przesuwanie się treści pokarmowej i zapobiega jej zaleganiu oraz nadmiernej fermentacji. Dlatego wzdęcia zdecydowanie częściej powstają u osób prowadzących siedzący tryb życia, niż u osób aktywnie spędzających czas. Wystarczy już 30-45 minut aktywności 2-3 razy w tygodniu, aby pozbyć się wzdętego brzucha.

Materiał partnera