katar

Poznaj dolegliwości, którym może towarzyszyć katar

Katar, czyli nieżyt nosa, to popularna dolegliwość, która dosięga nas nawet kilka razy w ciągu roku. Charakteryzuje się zapaleniem błony śluzowej nosa połączonym z wyciekiem wodnistej wydzieliny oraz kichaniem, a nawet kaszlem. Zwykle trwa kilka dni i ustępuje bez powikłań. Ze względu na czynniki, które mogą go wywołać, może mieć odmienny przebieg i ustępować pod wpływem różnego leczenia.

Katar w przebiegu przeziębienia

Jest to najczęstsza postać kataru, wywołana zwykle przez wirusy takie jak: adenowirusy, rhinowirusy oraz wirusy grypy i paragrypy. Udział w powstawaniu kataru mogą mieć także bakterie: Haemophilus influenzaeStreptococcus pneumoniae czy Moraxella catarrhalis. Jest to tak zwany ostry prosty nieżyt nosa, któremu początkowo towarzyszy wyciek wodnistej wydzieliny. Wraz z postępem infekcji staje się ona gęstsza i może utrudniać oddychanie. Złe samopoczucie mogą potęgować: obrzęk błony śluzowej nosa, kaszel wynikający z drażnienia tylnej ściany gardła przez spływającą wydzielinę, ból gardła, podwyższona temperatura ciała i ból głowy. Leczenie jest zachowawcze i polega na stosowaniu leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych z grupy NLPZ np. ibuprofen.

Katar alergiczny

Alergiczny nieżyt nosa występuje, kiedy dojdzie do narażenia na czynnik wyzwalający alergię (tzw. alergen) np. kurz, sierść zwierząt, pyłki roślin. W tym przypadku katar jest wodnisty, a oddychanie utrudnione ze względu na zatkane przewody nosowe. Ponadto dokuczliwe jest kichanie, swędzenie nosa oraz zaczerwienienie i łzawienie oczu. Objawom towarzyszyć może świąd i wysypka na skórze, a nawet obrzęk dróg oddechowych, co jest stanem zagrożenia życia. Katar alergiczny diagnozuje się na podstawie specjalnych testów (skórnych lub z krwi), które umożliwiają identyfikację czynnika wyzwalającego alergię. W celu łagodzenia objawów stosuje się leki przeciwhistaminowe np. loratadynę, którą zawierają tabletki na alergię bez recepty, dostępne od ręki w aptekach.

Katar niealergiczny

Inaczej zwany naczynioruchowym nieżytem nosa, który rozpoznaje się po wykluczeniu czynników alergicznych. Może trwać cały rok, z okresami w których jest bardziej intensywny lub czasowo ustępuje. Polega na poszerzeniu naczyń w obrębie błony śluzowej nosa, co przyczynia się do powstania wydzieliny i obrzęku, a to z kolei utrudnia oddychanie. Czynniki wywołujące ten rodzaj kataru są różnorodne. Wśród nich wyróżnia się: zmianę wilgotności powietrza, różnice temperatury otoczenia, narażenie na drażniące czynniki zawodowe, niektóre leki, pikantne przyprawy, hormony, a nawet podniecenie emocjonalne. Leczenie zwykle opiera się na unikaniu sytuacji wyzwalających katar, czasem nawet zmianie miejsca pracy. Wspomagająco można stosować donosowo roztwór soli morskiej, glikokortykosteroidy i leki przeciwhistaminowe.

Czy katar może dawać powikłania?

Pojedynczy epizod kataru zwykle nie pozostawia trwałych zmian. Powikłań należy spodziewać się, gdy katar trwa przewlekle, z ciągłym narażeniem na czynniki drażniące. Najczęściej jest to zapalenie zatok przynosowych, które charakteryzuje się znaczną bolesnością, utrudnionym oddychaniem, a nawet łzawieniem oczu. Przewlekły katar może również powodować upośledzenie powonienia, zapalenia ucha i pogorszenie słuchu. Dlatego jeżeli katar trwa dłużej niż zwykle i charakteryzuje go częste nawracanie, warto skierować się po poradę do lekarza, który wykona odpowiednie badania laryngologiczne i wdroży stosowne leczenie.

Materiał partnera