Zdrowe zęby

Podstawowe zasady profilaktyki stomatologicznej

Zdrowe zęby to piękny uśmiech. Jednak to nie jedyny powód, dla którego warto dbać o higienę jamy ustnej. Profilaktyka stomatologiczna zapewni nam ochronę przed chorobami zębów i przyzębia: próchnicą i parodontozą. Codzienna higiena oraz regularne wizyty u stomatologa zapewnią brak przebarwień, świeży oddech oraz zachowanie własnego uzębienia do później starości. Przedstawiamy podstawowe zasady profilaktyki stomatologicznej.

Myj zęby po każdym posiłku lub minimum dwa razy dziennie

Rozumiemy, że mycie zębów po każdym posiłku może być skomplikowane. Zwłaszcza jeśli większość dnia spędzamy w pracy, a przerwy na posiłek są na tyle krótkie, że na mycie zębów nie starcza czasu. Wówczas należy myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie przez 2-3 minuty. Jeśli to możliwe po posiłku możemy również żuć gumę przez przynajmniej 20 minut. Dzięki temu zwiększy się produkcja śliny w jamy ustnej, a tym samym zmniejszy ryzyko pojawienia się próchnicy. Warto jednak pamiętać, aby wybierać gumy bez cukru.

Nie należy również zapominać o płukaniu jamy ustnej specjalnymi płukankami oraz nitkowaniu przestrzeni międzyzębowej. Wybór odpowiednich preparatów do higieny jamy ustnej może zapobiec dolegliwościom, z którymi się zmagamy: nadwrażliwości, krwawieniu dziąseł lub chorobom przyzębia. Rodzaj szczoteczki, pasty, płukanki oraz nici dentystycznej powinien zostać skonsultowany ze stomatologiem podczas wizyty kontrolnej.

Odwiedzaj stomatologa przynajmniej raz w roku (lub częściej)

Na profilaktyczne wizyty u stomatologa powinniśmy zgłaszać się przynajmniej raz w roku. Jeśli to konieczne – nawet częściej. Dzięki przeglądowi jamy ustnej lekarz będzie mógł zdiagnozować zmiany patologiczne, a także szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.

W ramach profilaktyki stomatologicznej w gabinecie dentystycznym wykonuje się zabieg skalingu, piaskowania, fluoryzacji oraz lakowania zębów – mówi specjalista z Kliniki KrakowskiejSkaling polega na usunięciu kamienia nazębnego, który powstaje ze związków mineralnych zawartych w ślinie. Jego nadmierne odkładanie może doprowadzić do chorób przyzębia, np. parodontozy. Dlatego regularne usuwanie kamienia nazębnego jest tak ważne dla zdrowia dziąseł. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu i pozwala na usunięcie miękkich osadów, które osadzają się na powierzchni zębów. Obydwa zabiegi są w pełni bezpieczne dla szkliwa oraz bezbolesne – dodaje specjalista.

Dodatkowo w ramach profilaktyki wykonuje się fluoryzację, czyli lakierowanie. Na powierzchnię zębów nakłada się preparat z dużą zawartością fluoru, który wspomaga profilaktykę próchnicy i zapobiega nadwrażliwości zębów. Jeżeli na zębach znajdują się bruzdy lub szczeliny, wypełnia się je lakiem, dzięki czemu nie powstają miejsca, w których szczególnie gromadzą się resztki pokarmu i bakterie. Zabiegi lakierowania oraz lakowania również są bezbolesne – dlatego nie należy się obawiać i odwiedzać dentystę tak często, jak to konieczne.

Stosuj zdrową dietę

Wpływ na zdrowie zębów ma również dieta. To od niej zależy, w jakiej kondycji będą nasze zęby. Powinniśmy wystrzegać się spożywania cukru oraz słodzonych napojów. Oczywiście najlepiej byłoby wyeliminować cukier z diety całkowicie, jeśli jednak jest to niemożliwe dla zdrowia zębów lepiej spożyć słodkie przekąski jednorazowo niż podjadać częściej (zwłaszcza między posiłkami). Zaleca się, aby w diecie znalazły się produkty twarde: warzywa, owoce, orzechy, twarde sery, które posiadają naturalne możliwości oczyszczania powierzchni zębów. Wskazane jest również picie wody mineralnej, nie tylko dla zdrowia naszych zębów, ale również całego organizmu.

Dzięki zastosowaniu tych kilku prostych zasad nasze zęby i dziąsła będą zdrowe, a tym samym będziemy musieli odwiedzać stomatologa rzadziej – jedynie na wykonanie przeglądów oraz zabiegów higienizacyjnych.

Materiał partnera