Ortodoncja - w trosce o proste zęby

Ortodoncja – w trosce o proste zęby

Proste zęby to nie tylko piękny uśmiech. To również znacznie łatwiejsze dbanie o higienę jamy ustnej i możliwość wyeliminowania wielu dolegliwości. Wady zgryzu mogą być przyczyną zaburzeń czynności żucia, oddychania i mówienia. Często powodują bóle głowy, próchnicę i inne nieprawidłowości, które znacznie uprzykrzają nasze życie. Leczenie ortodontyczne jest najlepszym sposobem, aby wyleczyć krzywe zęby i nie wstydzić się swojego uśmiechu!

 

Od czego zacząć leczenie ortodontyczne?

Decyzja o leczeniu ortodontycznym nie zawsze jest prosta. Zwykle obawiamy się czasu, jaki trzeba poświęcić na prostowanie zębów i bólu, który się z tym wiąże. Ale czas i tak upłynie, a niedogodności związane z samym noszeniem aparatu są niczym w porównaniu z komplikacjami, do jakich prędzej czy później prowadzą wady zgryzu.

Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór kliniki. Klinika stomatologiczna Multimed w Zamościu gwarantuje kompleksowe usługi. Przed założeniem aparatu należy wyleczyć zęby, wymienić uszkodzone plomby. Tutaj jest to możliwe! Leczenie dla dzieci i dorosłych obejmuje stomatologię zachowawczą, estetyczną, protetykę, implantologię oraz oczywiście ortodoncję. W trakcie pierwszej wizyty dowiemy się, jak będzie wyglądać leczenie w zależności od tego, na jaki aparat się zdecydujemy oraz jakich efektów można się spodziewać. Konieczne będą zdjęcia RTG oraz zdjęcia fotograficzne całej twarzy, uśmiechu i zębów, dla porównania późniejszych rezultatów. Lekarz wykona również wycisk, czyli model zębów pacjenta. Jakie aparaty ortodontyczne może wybrać pacjent?

 

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Do najbardziej popularnych rodzajów aparatów ortodontycznych zaliczają się:

  • aparat tradycyjny ligaturowany – z charakterystycznymi, różnokolorowymi gumkami. Zamek jest zbudowany z podstawy i skrzydełek, a drut, którzy przebiega w zamkach, trzymają ligatury (czyli wspomniane gumki),
  • aparat samoligaturujący – w odróżnieniu od zwykłego aparatu nie wymaga gumek, ponieważ ma wbudowane specjalne klapki trzymające drut,
  • aparat Clear Aligner – nowoczesne rozwiązanie, którym są przezroczyste nakładki, noszone minimum 20 h na dobę. Takie szyny można swobodnie wyjmować z ust na czas jedzenia i mycia zębów. Nie obcierają, nie uwierają i są praktycznie bezproblemowe w codziennym funkcjonowaniu.

 

Jakie korzyści dają proste zęby?

Ortodoncja pomaga zatroszczyć się o proste zęby i piękny uśmiech, którym w końcu będziemy mogli obdarzać wszystkich wokół. Dlaczego warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne? Powodów jest mnóstwo!

Korzyści z leczenia ortodontycznego:

  • uśmiech pełen wdzięku dzięki poprawie estetyki zgryzu,
  • naturalny profil twarzy,
  • zmniejszenie lub całkowite zlikwidowanie wad wymowy,
  • prosta higiena jamy ustnej po redukcji stłoczeń zębów i ich prawidłowym ustawieniu,
  • idealne rozgryzanie jedzenia, co skutkuje łatwiejszym trawieniem i lepszym funkcjonowaniem układu pokarmowego,
  • zabezpieczenie przed próchnicą i chorobami dziąseł.
Materiał partnera