Opieka nad seniorem

Opieka dla seniora. Ile to kosztuje?

Seniorzy to nie zawsze osoby samodzielne. W wielu przypadkach osoby starsze wymagają opieki i stałej pomocy w wykonywaniu codziennych czynności. Choroby wieku starczego sprawiają, że nie radzą sobie już tak dobrze, jak kiedyś. Ich możliwości poruszania się są znacznie ograniczone i bez pomocy opiekuna nie mogliby swobodnie funkcjonować nawet we własnym domu. Ile obecnie kosztuje opieka dla seniora?

Kiedy trzeba zapłacić za opiekę nad osobą starszą?

W większości przypadków za opiekę nad osobą starszą należy zapłacić. Niektórzy, chcąc zaoszczędzić pieniądze, zatrudniają przypadkowe osoby bez odpowiednich kwalifikacji. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ seniorzy często wymagają pomocy medycznej, zwłaszcza jeśli zmagają się z chorobami wieku starczego. Dlatego też warto postawić na profesjonalną opiekę, którą zapewnia ośrodek Senior Residence.

Zatrudniając wykwalifikowaną osobę, można mieć pewność, że osoba starsza jest bezpieczna i zadbana. Jeśli bliskich nie stać na pokrycie kosztów opieki nad seniorem, można zwrócić się o pomoc do odpowiednich i sytuacji. Część lub całość kosztu opieki może być przez nie pokryta, oczywiście po spełnieniu pewnych warunków.

Ile obecnie kosztuje opieka nad osobą starszą?

Koszt opieki nad seniorem jest uzależniony od kilku czynników. Po pierwsze, liczy się rodzaj ośrodka, w którym przebywa osoba starsza lub kwalifikacje osoby sprawującej opiekę z dojazdem. Stała opieka nad seniorem, która zapewniają wykwalifikowane ośrodki i osoby to koszt sięgający obecnie od 200 do 350 złotych za dobę. Drugim, ważnym czynnikiem jest to czy senior będzie przebywał w ośrodku opiekuńczym, czy rodzina zdecyduje się na opiekę domową. Istotne znaczenie ma także zakres świadczonych usług. Osoby wykwalifikowane i ośrodki zapewniają pomoc zdrowym i schorowanym seniorom. W zakres ich obowiązków wchodzi:

  • wspomaganie seniora w wykonywaniu codziennych czynności,
  • spędzanie czasu z seniorem,
  • dbanie o dom,
  • dbanie o zwierzęta domowe,
  • przygotowywanie posiłków,
  • podawanie leków,
  • pomoc w codziennej toalecie.

Koszt pomocy domowej uzależniony jest od zakresu świadczonych usług podczas wizyt. Inaczej sprawa wygląda w przypadku przebywania seniora w domu opieki. Koszt pobytu uzależniony jest głównie od standardu wybranego miejsca (pokoje jedno i wieloosobowe) oraz zakresu opieki. Warto zdecydować się na to rozwiązanie, szczególnie gdy osoba starsza przechodzi okres rekonwalescencji po chorobie i wymaga stałej opieki.

Materiał partnera