Okulary dwuogniskowe

Okulary progresywne kontra dwuogniskowe. Podobieństwa i różnice, zalety i wady

Wraz z osiągnięciem pewnego wieku, noszenie okularów staje się zazwyczaj koniecznością. Wada zwana starczowzrocznością objawia się zaburzeniami widzenia przedmiotów znajdujących się bardzo blisko, przez co niezbędne jest korygowanie wzroku za pomocą okularów. Idealnym rozwiązaniem dla osób mających problemy z widzeniem zarówno w bliży i dali jest zakup okularów progresywnych lub dwuogniskowych. Sprawdź, które wybrać.

Jakie są podobieństwa okularów progresywnych i dwuogniskowych?

Oba typy soczewek są stosowane w korygowaniu wady wzroku określanej jako presbyopia lub starczowzroczność. Wada ta ujawnia się zazwyczaj po skończeniu 45 roku życia, kiedy oko stopniowo traci zdolność do akomodacji. Na skutek postępowania tego schorzenia, osoba zaczyna mieć problemy z prawidłowym dostrzeganiem przedmiotów znajdujących się w bliży, co może być kłopotliwe podczas czytania lub pracy przy komputerze.

Najczęściej presbyopia pojawia się u osób, które już wcześniej miały problemy ze wzrokiem objawiające się zaburzeniem prawidłowego widzenia w dali. Posiadanie dwóch par okularów, z których każde umożliwiają korektę wzroku w różnych odległościach potrafi być uciążliwe. Dlatego dla osób zmagających się z obiema wadami wzroku polecane są okulary progresywne lub dwuogniskowe.

O podobieństwach dwóch typów okularów postanowił opowiedzieć nam ekspert z zakładu optycznego Ostrość Wzroku:

Zarówno soczewki progresywne jak i dwuogniskowe umożliwiają prawidłowe widzenie w każdej odległości bez konieczności posiadania wielu par okularów. Dzięki temu świetnie sprawdzają się podczas jazdy samochodem, pracy przy komputerze oraz czytaniu, ponieważ umożliwiają nie tylko skupienie się na wykonywanej czynności, ale i szybkie przerzucenie się na pożądaną odległość obserwacji, jeśli zajdzie taka konieczność. Dodatkowo przy przejściu na okulary progresywne i dwuogniskowe trzeba przejść okres adaptacji, czyli przyzwyczajania oczu do nowej metody korekty wzroku. Adaptacja może potrwać od kilku godzin do nawet 4 tygodni, czemu mogą towarzyszyć bóle i zawroty głowy. Proces może być uciążliwy, ponieważ w jego trakcie zakazane jest używanie innych okularów, ponieważ adaptację trzeba będzie rozpoczynać od nowa. Jednak po przyzwyczajeniu oczu do nowych szkieł wszystkie dolegliwości ustąpią bezpowrotnie. Osoby używające wcześniej szkieł wieloogniskowych bardzo często mówią, że nie wróciłyby już do dwóch par okularów.

Jakie są różnice pomiędzy szkłami progresywnymi i dwuogniskowymi?

Okulary dwuogniskowe są uznawane za mniej zaawansowany typ szkieł, w porównaniu do soczewek progresywnych. Najważniejszą wadą okularów dwuogniskowych jest widoczny segment, który oddziela soczewki do widzenia w bliży od tych do widzenia w dali. Może on być uciążliwy w codziennym użytkowaniu oraz jest zauważalny przez inne osoby.

Dodatkowo problematyczne może być używanie ich w pracy przy komputerze, ponieważ szkła dwuogniskowe posiadają często moc do komputera w dolnym segmencie, to natomiast zmusza do częstszego ruszania szyją, co może na dłuższą metę powodować dyskomfort. Okulary te są jednak znacznie tańsze, niż okulary progresywne, więc są dobrym rozwiązaniem dla mniej wymagających osób lub niewiele używających komputera w pracy codziennej. Zakres mocy optycznych dla szkieł dwuogniskowych jest bardzo duży.

Okulary progresywne stanowią droższą i bardziej zaawansowaną technologicznie alternatywę dla szkieł dwuogniskowych. Umożliwiają one płynne przechodzenie pomiędzy różnymi mocami soczewek, przez co są niezwykle wygodne w użytkowaniu. Okulary progresywne zapewniają bardzo dobrą korekcję wzroku, a co za tym idzie, idealne widzenie na każdą odległość. Są droższe, ale wykonane ze szkła najwyższej jakości, dzięki czemu posłużą właścicielowi przez wiele lat.

Mimo wielu zalet nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego, ponieważ szkła progresywne nie są zalecane dla osób zmagających się z pewnymi chorobami wzroku. Tego typu soczewek powinny unikać osoby z zezem, zaburzeniami błędnika, zaćmą, jaskrą, zwyrodnieniem plamki żółtej oraz ze zbyt dużą różnicą pomiędzy okiem prawym i okiem lewym.

Materiał partnera