Okulary progresywne

Okulary progresywne – jak działają i komu się przydają?

Okulary progresywne swoją nieprzeciętność zawdzięczają wieloogniskowej budowie szkieł – składają się one bowiem z wielu obszarów widzenia. Dzięki tej właściwości, mogą zastąpić kilka par okularów korekcyjnych. Są więc bez wątpienia wygodnym i praktycznym rozwiązaniem. Czy są jednak odpowiednie dla każdego i w każdej sytuacji? W tym artykule wyjaśnimy, jak działają oraz komu służą okulary progresywne.

Jak działają szkła progresywne?

Szkło w okularach progresywnych dzieli się na kilka części, a każda z nich odpowiada zaś za korekcję innej wady wzroku. Górna część szkła odpowiedzialna jest za wyraźne widzenie w dali, część środkowa – za pośrednie dystanse, natomiast obręb dolny odpowiada za widzenie z bliskiej odległości. Taka budowa soczewki podyktowana jest fizjologiczną regułą, polegającą na tym, że podczas patrzenia na obiekty znajdujące się blisko, oczy skierowane są w dół, patrząc na przedmioty usytuowane w średniej odległości, wzrok kierujemy przed siebie, natomiast spoglądając na obiekty w dali, oczy kierujemy lekko ku górze.

Powłoki uszlachetniające stosowane w okularach progresywnych

Powłoki te pełnią kluczową rolę w zapewnienie komfortu użytkowania okularów, podnosząc jednocześnie ich walory funkcjonalne oraz wizualne.

Wśród najpopularniejszych warstw wymienić należy antyrefleks, którego głównym zadaniem jest zwiększenie przejrzystości soczewki okularowej, poprzez zastosowanie technologii redukującej odbicia od soczewek.

Kolejną powłoką uszlachetniającą jest utwardzenie, mające za zadanie wzmocnienie powłoki soczewki okularowej i ochronę przed zarysowaniami i uszkodzeniami mechanicznymi.

Jak wyjaśnia Maciej Gawlik, optyk, założyciel Salonu Optycznego p. Hilary w Słupsku: W celu zabezpieczenia szkieł stosuje się również powłoki hydrofobowe (chroniące przed wodą), oleofobowe (utrudniające przyleganie do soczewek substancji oleistych), antystatyczne (zapobiegające przyleganiu kurzu i pyłów), hydrofilowe (przeciwdziałające zaparowywaniu szkieł), UV400 (chroniące przed promieniowaniem UV-A i UV-B).

Ponadto bardzo często i chętnie stosowanymi powłokami podnoszącymi komfort użytkowania okularów progresywnych, są warstwy chroniące przed niebieskim światłem czy przeznaczone dla kierowców – zabezpieczające przed oślepiającym światłem po zmroku.

Komu szczególnie polecane są szkła progresywne?

Bez wątpienia przydatne będą osobom po 40 roku życia, które borykają się z tak zwaną starczowzrocznością. Ta postępująca choroba wynika z naturalnego procesu utraty elastyczności soczewki ocznej. By oko zachowało odpowiednią akomodację (dostosowanie się narządu wzroku do widzenia przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach), mięśnie muszą wykonać więcej pracy, przez co dokucza nam ból, a oczy szybciej „męczą się”. Dodatkowo jeśli zaczynamy gorzej widzieć i musimy przysuwać lub odsuwać od oczu czytaną książkę, to znak, że czas wybrać się do optomerysty.

Ponadto okulary progresywne pomocne są osobom po operacji zaćmy, którym wszczepiono wewnątrzgałkowe klasyczne soczewki jednoogniskowe.

Materiał partnera