okulary korekcyjne soczewki kontaktowe wybor

Okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe – na co się zdecydować?

Jeśli właśnie zdiagnozowano u ciebie wadę wzroku, z pewnością stoisz przed dylematem – czy zdecydować się na noszenie okularów korekcyjnych, czy może postawić na soczewki kontaktowe. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, a także grono zagorzałych zwolenników. Poznaj  najważniejsze właściwości obu opcji i przekonaj się, która najlepiej odpowiada twoim wymaganiom.

Zalety i wady noszenia okularów 

Okulary mają wiele zalet. Przede wszystkim są dostępne w tak wielu wzorach, że bez problemu dobierzesz je do kształtu twarzy i swojego stylu, dzięki czemu staną się niebanalną ozdobą. Łatwo je założyć i zdjąć, ich pielęgnacja jest bardzo prosta, a do tego każdy może je nosić. Decydując się na model z dodatkową powłoką, na przykład antyrefleksyjną czy fotochromową, zyskujesz kolejną funkcjonalność i podnosisz komfort widzenia. Dobrze dopasowane okulary korekcyjne zdecydowanie ułatwią ci codzienne funkcjonowanie.

Do najczęściej wymienianych wad okularów należą ograniczone pole widzenia, parowanie szkieł, możliwość stłuczenia lub uszkodzenia, niewygoda – na przykład podczas uprawiania sportu. Ponadto okulary rzucają się w oczy, co nie każdemu odpowiada, a długotrwałe ich noszenie może powodować dyskomfort w okolicy nosa, uszu lub skroni.

Kiedy warto wybrać soczewki kontaktowe? 

Popularność soczewek kontaktowych stale rośnie. Nic w tym dziwnego, ponieważ pod wieloma względami przewyższają one tradycyjne okulary. Są niewidoczne, nie ograniczają swobody ruchu i nie zawężają pola widzenia, gdyż znajdują się bezpośrednio na gałce ocznej i poruszają razem z nią. Soczewki nie parują ani się nie tłuką, nie zasłaniają oczu i sprawiają, że twarz wygląda naturalnie. Jeśli się zgubią lub uszkodzą, koszt wymiany będzie znacznie niższy niż w przypadku okularów. Ponadto nosząc soczewki, nie musisz się zastanawiać, czy będą pasowały do stroju, możesz również bez problemu założyć zwykłe okulary przeciwsłoneczne.

Soczewki mają też swoje wady – ich założenie wymaga trochę wprawy, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji i stosowania specjalnych płynów. Ich stosowanie wiąże się z koniecznością zachowania wysokiej higieny, dlatego używanie soczewek w warunkach polowych (na przykład na wakacjach pod namiotem) może być problematyczne. Nie każdy i nie zawsze może je założyć. Przeciwwskazania to między innymi zespół suchego oka, alergia, jaskra, skłonności do zapalenia spojówek, nadczynność tarczycy czy cukrzyca.

Przed dokonaniem wyboru najlepiej poradzić się specjalisty, na przykład udać się do Salonu optycznego Oko na Świat na warszawskim Tarchominie. Okularów i soczewek możesz również bez problemu używać wymiennie w zależności od sytuacji czy nastroju. Najważniejszy jest przecież twój komfort!

Materiał partnera