Okulary jako cenny element stylizacji

Przez długie lata okulary kojarzyły się dość jednoznacznie jako atrybut osób inteligentnych, lecz życiowo nieporadnych, słabych fizycznie, odludków… Obecnie ten stereotyp już prawie całkowicie odszedł do lamusa, okulary bowiem stały się nie tylko narzędziem do korekcji wad wzroku, ale również istotnym elementem codziennego stylizacji i pewnym symbolem stylu życia.

Rola okularów w kreowaniu wizerunku

Pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę spotykając drugą osobę i rozmawiając z nią, jest jej twarz, a w szczególności oczy. Zwykle dopiero po pewnej chwili zaczynamy dostrzegać inne szczegóły wyglądu, na przykład fryzurę czy dobór stylizacji. To właśnie dlatego okulary odgrywają tak istotną rolę w kreowaniu osobowego wizerunku – pierwsze wrażenie jest najcenniejsze, to właśnie ono w dużej mierze decyduje, jak będziemy prezentować się w oczach drugiej osoby. Dobrze dobrane okulary potrafią diametralnie odmienić nasz wygląd na plus – z drugiej strony wybranie pierwszych lepszych oprawek może sprawić, że nawet najlepiej dobrana stylizacja nie uratuje naszego wizerunku.

Jak dobrać okulary?

Nie sztuką jest kupić okulary. Sztuką jest kupić okulary takie, które będą dopełniać nasz styl ubierania się, podkreślać osobowość i – przede wszystkim – pasować do kształtu twarzy. Musimy liczyć się z tym, że minie trochę czasu zanim wybierzemy idealną parę, bądź kilka różnych par – dla osób, które dużą wagę przywiązują do detali posiadanie kilku modeli okularów jest rozwiązaniem pozwalającym skompletować idealną stylizację. Czym powinniśmy kierować się w wyborze?

– Dobór okularów powinniśmy zawsze zaczynać od ustalenia, jaki kształt oprawek będzie najlepiej pasował do rysów naszej twarzy – wyjaśnia optyk Janusz Kosiński – Kolory, wzory, wykończenia to kwestia mocno indywidualna, uzależniona od naszego stylu ubierania się, aspektów osobowości, które chcemy za pomocą okularów uwypuklić oraz mody. natomiast istnieje kilka uniwersalnych zasad mówiących o tym, jakie okulary będą najlepiej maskować niedoskonałości i uwypuklać zalety twarzy o danym kształcie 

Zasady doboru okularów

  • Twarz kwadratowa – jej cechami charakterystycznymi jest mocno zarysowana szczęka i kości policzkowa oraz szerokie czoło. Te wyraziste kształty można złagodzić przy pomocy owalnych bądź przypominających kocie oczy okularów.
  • Twarz okrągła – posiada zarysowane ostrym owalem linie czoła i żuchwy. Najlepszym rozwiązaniem do tego typu twarzy będą prostokątne okulary, które optycznie wydłużą twarz.
  • Twarz owalna – do twarzy owalnej pasuje większość modeli oprawek. Warto jedynie pamiętać, aby oprawki nie były szersze od szerokości twarzy na wysokości oczu.
  • Twarz trójkątna – czyli wąski podbródek i szerokie czoło. Ostre kontury takiej twarzy można skorygować za pomocą oprawek w kształcie kocich oczu bądź oprawek bez dolnej krawędzi, z mocno zarysowaną krawędzią górną.
  • Twarz podłużna – czyli nieco rozciągnięta twarz kwadratowa, o mocno zarysowanej szczęce i czole, długim nosie i prostych policzkach. Najlepszym wyborem będą zaokrąglone oprawaki z krótką linią poziomą i szeroką linią pionową.
Materiał partnera