leczenie menopauzy

Objawy i przebieg menopauzy. Co warto wiedzieć?

Menopauza, zwana także okresem przekwitania lub klimakterium, to szczególny czas w życiu dojrzałej kobiety. Wtedy właśnie w sposób naturalny ustają jej funkcje rozrodcze i staje się ona niepłodna. Niestety w większości przypadków zmianom tym towarzyszą przykre dolegliwości, czyniące w życiu kobiety pewien dyskomfort, a nawet sytuacje stresowe. Czym jest menopauza, jak przebiega i jak sobie z nią radzić?

Czym jest menopauza?

Zwyczajowo pod pojęciem menopauzy rozumie się ustanie cykli miesiączkowych. Jednak ścisła definicja, podana przez Światową Organizację Zdrowia, mówi o tym, że jest to ostania miesiączka, po której przez rok nie nastąpiło miesięczne krwawienie. Trzeba tez dodać, że zatrzymanie krwawienia nie jest efektem leczenia farmakologicznego czy chirurgicznego, ani też gwałtownej utraty masy ciała.

Przekwitanie u kobiety zaczyna się między 40 a 60 rokiem życia. W przypadku każdej osoby pierwsze objawy mogą pojawiać się w różnym czasie i powodować odmienne skutki oraz dolegliwości. Niekiedy samo już słowo „menopauza” powoduje u kobiet niepokój, jednak trzeba zaznaczyć, że jest to proces naturalny i można przez niego bezstresowo przejść, udając się po stosowne porady w takie miejsce, jak Prywatny Gabinet Ginekologiczny Dr Wojciech Gwara. Dostaniesz tam fachowe porady, które pomogą przetrwać ten trudny okres, oraz leczenie.

Z jakimi objawami spotykają się kobiety w czasie klimakterium?

Czas menopauzy i przekwitu to ogromne zmiany hormonalne w ciele kobiety, dlatego może ona odczuwać szereg dolegliwości. Oczywiście nie jest to regułą. Niektóre kobiety przechodzą ten czas bez problemów lub z niskim ich nasileniem, który nie dezorganizuje jej codziennego życia.

Charakterystycznymi objawami menopauzy są uderzenia gorąca. Cierpi na nie nawet 80% kobiet. Dodatkowo mogą również wystąpić takie problemy, jak nadmierna potliwość czy kołatanie serca. Kobietom w tym czasie dokuczają też kłopoty ze snem.

W tym czasie występuje często spadek libido i dystrofia pochwy. Najczęściej wtedy kobieta decyduje się na leczenie menopauzy. Taka decyzja może również być efektem zmęczenia innymi objawami, takimi jak bóle głowy i mięśni, wypadanie włosów, przewlekłe rozdrażnienie i podatność na stres albo zwiększona częstotliwość oddawania moczu lub jego nietrzymanie.

Jak leczy się przykre stany związane z menopauzą?

Kobiety, którym menopauza przynosi poważne problemy, często decydują się na zastępczą terapię hormonalną. Wyrównuje ona poziom hormonów. W lżejszych stanach pomagają terapie naturalne.

Materiał partnera