Leczenie alkoholizmu

Objawy alkoholizmu. Jak je rozpoznać?

Każdy wie, że alkohol trzeba pić z umiarem. Ale czasem trudno określić moment, kiedy sytuacja wymyka się spod kontroli i dochodzi do uzależnienia, z którym trudno zerwać. Leczenie alkoholizmu jest możliwe za pomocą odpowiedniej terapii, jednak nie wszyscy potrafią rozpoznać początek nałogu. Jakie są zatem objawy uzależnienia i co można zrobić, kiedy już się je zauważy?

Alkoholizm – kilka faktów

Czasami nałóg nie jest zauważalny na pierwszy rzut oka, bo ludzie mają sprecyzowane wyobrażenie o alkoholikach – widzą ich jako zaniedbane osoby pijące nawet najtańsze napoje, byleby tylko uzyskać pożądany stan. Tymczasem z alkoholizmem mogą się zmagać również ludzie na wysokich pozycjach społecznych, a ich problem nie będzie od razu widoczny. To zjawisko potęguje fakt, że w polskiej kulturze trunki odgrywają dużą rolę kulturową, dlatego oznaki nałogu są często bagatelizowane. Warto jednak zareagować, zanim sytuacja się rozwinie.

Jak rozpoznać alkoholizm?

Pierwszym zauważalnym objawem nałogu może być większa tolerancja na alkohol niż dawniej. Jeśli ktoś potrzebuje większej ilości napojów wyskokowych, aby poczuć ich działanie, jest to alarmująca oznaka. Kolejnym sygnałem są zaniki pamięci. Dana osoba zapomina wówczas, co mówiła i jak zachowywała się pod wpływem alkoholu.

Z czasem mogą pojawiać się problemy natury psychicznej, takie jak zmiana osobowości czy huśtawki nastrojów. Dochodzi również do pogorszenia kontaktów z innymi. Może być to spowodowane na przykład brakiem poczucia odpowiedzialności lub niedotrzymywaniem obietnic – dodaje pracownik Poradni Leczenia Uzależnień „ANA”. Jeśli bliscy zaczną zwracać uwagę na narastający problem osoby uzależnionej, może ona zacząć ukrywać się ze swoim piciem.

Często objawia się to gromadzeniem zapasów trunków, nawet jeśli będzie to oznaczało rozrzutność. To tylko przykłady objawów wczesnej fazy alkoholowej. Jak skutecznie reagować?

Leczenie alkoholizmu

Alkoholizmu nie da się leczyć farmakologicznie. Wyjście z nałogu opiera się na zmianie stylu życia i nauce funkcjonowania bez czynnika uzależniającego. Dlatego kluczowe w tym przypadku jest leczenie psychiki pacjenta. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie problemu przez alkoholika oraz chęć zmiany.

Najlepszą opcją jest opracowanie przez terapeutę indywidualnego planu wyjścia z nałogu, a potem wdrażanie go w życie z pomocą rodziny i bliskich chorego. Kolejną metodą leczenia alkoholizmu jest odtrucie, czyli inaczej detoks organizmu. Aby wyjść z nałogu, trzeba zaprzestać picia. Samo ograniczenie z reguły nie przyniesie jednak zamierzonego efektu. Jeśli uzależniony zacznie znowu pić, nawet w małych ilościach, to prędzej czy później prawdopodobnie straci kontrolę i problem powróci.

Wychodzenie z alkoholizmu nie jest łatwe, ale przy odpowiednich staraniach i pomocy pracowników ośrodków uzależnień można wygrać z nałogiem i zacząć wieść nowe, lepsze życie.

Materiał partnera